پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مجله فرهنگی هفته: دشواریهای بازیگری زنان در افغانستان

در مجله فرهنگی این هفته، به دشواریهای بازیگری زنان در افغانستان خواهیم پرداخت. بازیگری در فیلم و سریال تجربه نوی برای سینماگران زن در افغانستان است، تجربه­ای که از یک سو تشویق­ها و ستایش­هایی را به دنبال داشته، و از سوی دیگر به فشار و تهدید علیه برخی زنان و دختران بازیگر نیز انجامیده است.

بازیگران زن در افغانستان اندکند، و آنها هم که علارغم بینش سنتی و سختگیرانه جامعه قدم به این وادی گذاشته اند، با دشواریهای پرشماری روبرو شده اند، هرچند بسیاری بر این باورند که بینش اجتماعی مردم تغییر کرده و بیشتر از گذشته پذیرای حضور زنان در کار بازیگری و سینما شده. در مجله رادیویی هفته تجربه بازیگران زن در افغانستان و چالشهای پیش رو را با رویا سادات، کارگردان و فیلم ساز و سحر پرنیان بازیگر بررسی کرده­ایم.

در ادامه مجله از تلاش جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در امریکا می گوییم که قصد دارند جامعه و فرهنگ افغانستان را به مردم امریکا معرفی کنند. آنان با ایجاد نهادی فرهنگی در کالیفرنیا تحت عنوان «پل ارتباط» می خواهند هنر، تاریخ و جاذبه های گردشگری افغانستان را نیز به شهروندان امریکا بشناسانند. هدف دست اندرکاران پل ارتباط این است که شهری در کالیفرنیا به نام کابل کوچک به نمادی از فرهنگ و جامعه افغانستان در امریکا تبدیل شود. عارف یعقوبی روزنامه نگار و حمیرا غلزی یکی از سازمان دهندگان این برنامه در کالیفرنیا از چند و چون آن می گویند.

در پایان مجله گفتگویی داریم با بشیر سخاورز، پژوهشگر و داستان­ نویس درباره اثره تازه­ اش مارگیر، یا «The Snake Charmer» که اخیراً به بازار کتاب انگلیسی زبانان راه یافته است. مارگیر سرگذشت و رنجهای دو برادر، را در دوران اشغال افغانستان توسط شوروی به تصویر می کشد. این اثر، داستان کشمکش ناشی از تفاوت بین ارزشها بین آنان است که اولی گرایش چپ دارد و دومی جوانی است با دیدگاههای سنتی. تفاوتهایی که پیوند خانواده و وفاداریها را لرزان می کند. داستان در بستری از جنگ و خشونت، ظهور طالبان و تروریسم جهانی شکل می گیرد.

مجله فرهنگی هفته را اسدالله شفایی تهیه و اجرا کرده است.