هند به تاجران افغان برای توسعه صادرات کمک می‌کند

Image caption محصولات زراعتی بخش اعظم صادرات افغانستان را تشکیل می‌دهد

دولت هند برای بلند بردن آگاهی تاجران افغان در بخش توسعه صادرات و استفاده از فرصت های تجاری هیاتی را به کابل فرستاده است.

سفارت هند در کابل می‌گوید که این هیات، به بازرگانان افغان مشورت می‌دهد تا بتوانند صادرات خود را با معیارهای جهانی برابر کنند و فرصت های تجارتی و استفاده از زمینه های رشد اقتصاد و صادرات را از دست ندهند.

در ترکیب این هیات نمایندگانی از وزارت تجارت، اتاق تجارت و گمرک هند دیده می شوند که روز گذشته وارد کابل شدند و پس از اجرای کارگاه آموزشی برای تاجران و صادرکنندگان افغان قرار است فردا به کشور خود بازگردند.

گاتم ماکوپادیا، سفیر هند در کابل، گفت که هندوستان بازارهای کلان تجاری را در اختیار دارد که صادرکنندگان افغان می‌توانند برای رشد اقتصاد خود، از آن استفاده کنند و کمک کنند که اقتصاد افغانستان روی پای خود بایستد.

آقای ماکوپادیا، افزود که هدف اصلی این کارگاه آموزشی، آشنایی تاجران افغان با بازارهای هند و افزایش صادرات از افغانستان به هند است.

دولت هند سال گذشته تعرفه گمرکی را برای تاجران افغان معاف کرده است تا صادرکنندگان بتوانند کالاهای خود را به آسانی در بازار های هند به فروش برسانند.

اما آنطوری که مقام های افغان می‌گویند صادرکنندگان افغان نتوانسته اند از این فرصت ها استفاده خوبی کنند.

انورالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع افغانستان گفت که ۶۰ درصد محصولات زراعتی افغانستان به نیم قاره هند صادر می‌شود و با توجه به این که محصولات افغانستان در بازارهای بین المللی تقاضای زیادی دارد، نیاز است که صادرکنندگان افغان با معیارهای جهانی آشنا شوند.

آقای احدی گفت که تاجران افغان با استفاده از این کارگاه آموزشی راه های دشوار و آسان صادرات را تشخیص بدهند و از راه های آسان به صادرات به کشورهای خارجی بپردازند.

هند در سال های گذشته نزدیک به دو میلیارد دلار در بخش بازسازی افغانستان کمک کرده است.

هند اولین کشوری است که تعرفه گمرکی را برای صادرکنندگان افغان در صادرات اکثر اقلام تجاری معاف کرده است.

اما چین و ایالات متحده آمریکا نیز در برابر صادرات میوه افغانستان، از تاجران افغان مالیات گمرکی دریافت نمی‌کند.

افغانستان به هند از دو مسیر تجاری یکی بندر 'واگه' در پاکستان و بندر 'چابهار' در ایران محصولات زراعتی صادر می‌‎کند.

بازرگانان افغان می گویند که پاکستان اجازه واردات محصولات هندی از مسیر بندر 'واگه' را به آنها نمی‌دهد.

مطالب مرتبط