روزنامه های کابل: شنبه ۱۷ حمل/فروردین

حمله مرگبار مهاجمان انتحاری در ولایت فراه، جریان استیضاح یازده وزیر کابینه توسط مجلس نمایندگان و موضوعات مرتبط به انتخابات ریاست جمهوری از مهمترین عناوین خبری و تیترهای تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

طالبان روز چهارشنبه ۱۴ حمل/فروردین عملیات انتحاری‌ای را در ساختمان دادگاه ولایت فراه در غرب افغانستان سازمان دادند که در نتیجه این حمله ۵۳ نفر کشته و بیش از صد تن هم زخمی شدند.

این رویداد از سوی حکومت افغانستان، مرکز فرماندهی ناتو و شماری از نمایندگی های کشورهای خارجی در کابل محکوم شد و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه‌ای حمله طالبان در ولایت فراه، را "قتل عام" خواند و هشدار داد که این اقدام طالبان بی پاسخ نخواهد ماند.

روزنامه آرمان‌ ملی، در سرمقاله خود زیر عنوان "قتل عام مردم توسط طالبان و صدور اعلامیه‌های تشریفی حکومت" نوشته است که حمله طالبان در ولایت فراه پاسخ طالبان به فراخوان آقای کرزی بود که خواستار نامزدی ملامحمد عمر رهبر طالبان در انتخابات آینده ریاست جمهوری شده است.

از دیدگاه روزنامه، نیاز است که حکومت افغانستان در واکنش به حملات مهاجمان مسلح که در آن غیرنظامیان کشته می‎شوند، سیاست خود را در برابر طالبان تغییر بدهد و تدابیری برای سرکوب طالبان روی دست بگیرد.

روزنامه ۸صبح، نیز سرمقاله خود را به موضع حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد حمله تهاجمی گروه طالبان در ولایت فراه اختصاص داده و نوشته است که آقای کرزی به ناکامی خود اذعان کرده است.

روزنامه نوشته که حکومت افغانستان با امتیازی دهی های یک جانبه "به طالبان و حامیان طالبان، این پیام را منتقل کرده که به زودی به پیروزی نظامی می‌رسند." که از دیدگاه روزنامه این عمل بر مبنای "عقلانیت سیاسی" نبوده است.

سرمقاله نویس روزنامه باور، اما با اشاره به چند حمله مرگبار مخالفان مسلح به جان افراد عادی و تلفات غیرنظامیان که در درگیری میان نیروهای خارجی و طالبان به جا مانده است نوشته که تاکنون هیچ یک از طرف های جنگ در افغانستان، دشمن اصلی خود را تعریف نکرده اند.

به نظر روزنامه، با توجه به این که مخالفان مسلح دولت افغانستان توانایی راه اندازی جنگ رو در رو با دولت را ندارند، از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند که این موضوع نیاز به توجه جدی دارد.

روزنامه هیواد، هم در عناوین تحلیلی و سرمقاله خود به موضوع حمله مرگبار مخالفان مسلح در ولایت فراه پرداخته و با اشاره به اینکه طالبان مسئولیت این رویداد را به دوش گرفتند نوشته که "گروه طالبان دشمنان تاریخی و سوگند خورده آزادی و حاکمیت افغانستان است."

این روزنامه به نقل از پیام صوتی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که در محکومیت حمله طالبان در ولایت فراه منتشر شد، نوشته است که این حمله طالبان، نه تنها عملی غیر انسانی است که بر خلاف آزادی و حاکمیت ملی قرار دارد.

آقای کرزی در پیام صوتی خود گفته بود که او در سال های گذشته با توقف حملات شبانه خارجی ها و اخیرا با تحویل گیری مسئولیت زندان بگرام، برای حاکمیت ملی افغانستان بسیار تلاش کرده اما طالبان این تلاش ها را نادیده گرفته اند.

سرمقاله نویس هیواد با تایید سخنان رئیس جمهوری، حمله طالبان در ولایت فراه را غیرقابل توجیه دانسته و نوشته است که طالبان در اسارت بازیگران خارجی‌ها اعمالی را مرتکب می‌شوند که شعارهای خود را نفی می‌کنند.

طالبان مسئولیت حمله به ساختمان دادگاه ولایت فراه را بر عهده گرفته و گفته اند هدف شان از سازماندهی این حمله، انتقام جویی از قضات و دادستان هایی بود که بررسی پرونده‌های طالبان زندانی را به تاخیر انداخته اند.

روزنامه وحدت، حادثه فراه را درسی برای روند صلح دولت افغانستان دانسته و نوشته است که طالبان با گرفتن مسئولیت تلفات غیرنظامیان در فراه، نشان دادند که بنیاد فکری شان به صلح استوار نیست و "جنگ تنها راهی است که می تواند موجودیت آنها را توجیه کند."

به نظر نویسنده وحدت، طالبان ظرفیتی برای پذیرش صلح ندارند و "اراده ضعیف حکومت و نیازی که حکومت به آنها برای تداوم قدرت می‌بیند باعث می‌شود که طالبان برای قدرتمند نشان دادن خود" حملات این چنینی را راه اندازی کنند.

مطالب مرتبط