وزیران معدن و اطلاعات و فرهنگ افغانستان ابقاء شدند

Image caption شورای ملی افغانستان ۱۱ وزیر کابینه دولت این کشور را به دلیل ناتوانی در مصرف بیش از ۵۰ درصد بودجه توسعه‌ای سال ۱۳۹۰ برای استیضاح فراخوانده بود

پارلمان افغانستان بعد از استیضاح وزیران معدن و اطلاعات و فرهنگ، به آنها رای مثبت داد.

روز شنبه، پارلمان افغانستان، سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ و وحیدالله شهرانی وزیر معدن را استیضاح کرد، ولی این استیضاح موجب سلب صلاحیت از این دو نشد.

هفته گذشته پارلمان افغانستان ۱۱ وزیر کابینه دولت این کشور را به دلیل ناتوانی در مصرف بیش از ۵۰ درصد بودجه توسعه‌ای سال ۱۳۹۰ استیضاح کرد.

عبدالروف ابراهیمی رئیس پارلمان، در ختم نشست امروز مجلس اعلام کرد که آقای شهرانی با کسب ۱۳۳ رای تائید، ۷۳ رای رد و هشت رای باطل و سفید به عنوان وزیر معدن باقی ماند.

رئیس مجلس همچنین اعلام کرد که آقای رهین نیز با کسب ۱۳۲ رای تائید،۷۳ رای رد و ۹ رای باطل و سفید به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در سمتش ابقاء شده است.

روز چهارشنبه گذشته نمایندگان پارلمان با رای‌گیری از جواب‌های ارائه شده از سوی وزیران مبارزه با مواد مخدر، معارف، تجارت، اقتصاد و انرژی و آب قناعت خود را علام کرده و گفتند که این وزیران می‌توانند دوباره به فعالیت خود ادامه دهند.

نمایندگان پارلمان، جواب‌های ارائه شده از سوی سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ و وحیدالله شهرانی وزیر معدن را قناعت بخش نخواندن و امروز در مورد سلب اعتماد این وزیران رای‌گیری کردند.

شماری از نمایندگان امروز نیز خواستار دادن رای اعتماد و عدم اعتماد برای عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد و محمداسماعیل خان وزیر انرژی و آب شدند، ولی هیات اداری اعلام کرد که براساس رای گیری روز چهارشنبه جواب این افراد قناعت بخش بوده است.

مشکل چهار وزیر

از جمله وزیرانی که امروز به مجلس فراخوانده شدند، بسم‎الله محمدی، وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور، عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی و حسن عبداللهی، وزیر شهرسازی بودند که در سال ۱۳۹۰در مقام‌های کنونی خود انتخاب نشده‌اند.

به همین دلیل دو سوم نمایندگان رای دادند که لازم نیست آنان برای ارائه جواب، وارد تالار مجلس شوند.

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم به استیضاح این وزرا را در ۲۲ قوس/آذر سال گذشته تصویب کرد، اما این کار به دلیل اختلاف بین نمایندگان جنجالی شد.

مطالب مرتبط