طرح 'لایحه تضاد منافع' برای برخورد با فساد در مجلس نمایندگان افغانستان

Image caption پارلمان افغانستان بعد از استیضاح وزیران معدن و اطلاعات و فرهنگ، به آنها رای مثبت داد

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم دارد لایحه‌ای را برای جلوگیری از بروز فساد در پارلمان تهیه کند. موضوع طرح این لایحه پس از آن مطرح شد که شماری از نمایندگان مجلس، همکاران خود را متهم به فساد و معامله با وزرای کابینه حامد کرزی کردند.

مجلس نمایندگان هفته گذشته یازده وزیر کابینه را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه توسعه‌ای سال ۱۳۹۰ استیضاح کرد.

ابقای این وزرا به ویژه وزرای معادن و اطلاعات و فرهنگ که در پایان جلسه استیضاح، رای عدم قناعت مجلس را به دست آورده بودند، واکنش‌های تندی در بین مردم و رسانه‌ها به دنبال داشت.

بحث در جلسه امروزی مجلس نمایندگان نیز پس از آن داغ شد که شماری از سرخط‌های روزنامه‌های کابل توسط یکی از نمایندگان خوانده شد.

این بحث به جایی کشید که صدای "استعفا استعفا" مجلس نمایندگان را پر کرد.

در آغاز جلسه، نور اکبری یکی از نمایندگان مجلس نوشته‌های روزنامه‌های کابل را در واکنش به ابقای یازده وزیر استیضاح شده در مجلس خواند.

"مجلس به سرای شهزاده تبدیل شده است. قوه مقننه به مرکز برای معامله گری تبدیل شده است. چهارشنبه عدم قناعت، شنبه قناعت." نمونه‌هایی از سرخط‌ مطالب روزنامه‌های کابل بود که در مجلس خوانده شد.

بازتاب چنین موضوعات در رسانه‌ها موضوع تازه‌ای نیست اما در مجلس امروز شماری از نمایندگان نیز ادعاهای مطبوعات را تایید کردند.

آقای اکبری می‌گوید: "واقعا هم وکلا با مداخلات‌شان، با استفاده جویی‌های‌شان، با پروژه گیری‌های شان، با معاملات سیاسی پشت پرده و با شب نشینی‌ها وضعیت پارلمان را به نقطه‌ای رساندند که مردم می‌گویند لعنت به ما. ما پشیمان هستیم از کسانی که به آنها رای دادیم."

شماری از نمایندگان گفتند که از فساد و معامله‌گری در پارلمان به "ستوه" آمده اند و اگر این موضوع حل نشود چاره ای جز بستن در پارلمان نیست.

صادقی‌زاده نیلی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس گفت: "پارلمان خانه‌ای است که به خانه معامله‌گر معروف است. امروز من در خانه‌ای به عنوان نماینده مردم مظلوم می‌نشینم که یک تعداد تجار و معامله‌گر آن را به گروگان گرفتند. واقعا من از نشستن در این خانه خجالت می‌کشم. اگر عده‌ای از همکارانم حاضر باشند استعفا بدهند، من هم حاضرم."

مداخله رئیس جمهوری، تهیه لایحه‌ برای تضاد منافع در مجلس و استعفای دسته جمعی نمایندگان راه‌های حلی بود که نمایندگان برای برخورد با چالش‌ها پیشنهاد کردند.

در پایان بحث‌های امروز نمایندگان، هیات اداری وعده داد که روی طرح لایحه ای کار کند که این مشکلات حل شود.

میرویس یاسینی، معاون اول مجلس نمایندگان گفت: "طرح لایحه تضاد منافع مجلس و ضوابط اخلاقی را در کمیته روسا پیشنهاد می‌کنیم. ما هیات اداری در این کمیته می‌نشینیم و جدا آن را پیگیری می‌کنیم تا به آن جامه عمل بپوشانیم."

قبل از تعطیلات زمستانی سال گذشته پارلمان، نمایندگان تصمیم گرفته بودند که یازده وزیر را استیضاح کنند اما پس از گذشت ماه‌ها و بحث‌های طولانی تمام این وزرا در پست‌های خود باقی ماندند.

وزرای معادن، مبارزه با مواد مخدر، تجارت و صنایع، اطلاعات و فرهنگ، دفاع، انرژی و آب، معارف، توسعه شهری، داخله، اقتصاد و تحصیلات عالی یازده وزیری هستند که در این روند شامل بودند.

مطالب مرتبط