روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۹ حمل

نتایج استیضاح وزیران در مجلس نمایندگان، روند صلح و روز جهانی صحت از مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های دوشنبه ۱۹ حمل/فروردین کابل است.

"این مجلس، مجلس نمی‌شود!"عنوان سرمقاله روزنامه ماندگار است.

این روزنامه نوشته که مردم با شنیدن خبر استیضاح وزیران منتظر یک تحول بنیادی در وضعیت سیاسی بودند اما نتیجه استیضاح، دوباره یاس و ناامیدی سیاسی و اجتماعی را در میان مردم دامن زد.

نویسنده ماندگار به این باور است که اگر مجلس هم چون قوه اجرائیه و قضائیه به فساد گسترده و فراگیر مصاب شود، آن گاه پیش از فرا رسیدن سال ۱۳۹۳ و برگزاری انتخابات آینده، باید منتظر روزهای فاجعه بار و سختی بود.

روزنامه آرمان ملی از جلسه استیضاح وزیران در مجلس نمایندگان به عنوان یک رسوایی یاد کرده و نوشته که بسیاری از نمایندگان مساله قومیت را مدنظر گرفتند.

آرمان ملی افزوده که برخی از اعضای مجلس از ضعف‌ها و خلاف رفتاری‌های وزیر منسوب به قوم‌شان آگاهی داشتند اما آن را نادیده گرفتند.

به باور نویسنده آرمان ملی سرانجام قوم گرایی و معامله گری سبب شد که هیچ یک از وزیران استیضاح شده سلب اعتماد نشوند.

روزنامه اطلاعات روز به نشستی که قرار است امروز با حضور علمای اسلامی جهان در کابل برگزار شود، اشاره کرده است.

تقویت روند صلح، بازداری مردم از پیوستن به طالبان و حرام دانستن حملات انتحاری از اهداف مهم این نشست است.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که گرچند حکومت اعلام می‌کند تمامی آن عده از سران طالبان که در پی گفتگو با حکومت افغانستان بودند، کشته یا بازداشت شدند اما هنوز هم تلاش های جدی برای صلح روی دست دارد.

روزنامه چراغ امروز به روز جهانی صحت/بهداشت پرداخته است.

این روزنامه نوشته که گرچند بخش صحت افغانستان هم تمویل گران سخی دارد و هم کادر شایسته اما کمتر توانسته دست دیو مرض را از گلوی مردم فقیر و مریض افغانستان قطع کند.

چراغ افزوده که دولتمردان در تمام عرصه ها به ویژه صحت با بیماری مزمن نبود استراتیژی مبتلا شدند.

کمتر از ده روز به برگزاری جشنواره فرهنگی غزنی به هدف معرفی این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی باقی مانده است.

روزنامه افغانستان نوشته با وجود این که چندین سال فرصت بود تا دولت برنامه های بازسازی و آماده سازی شهر غزنی را به اجرا بگذارد تا هنوز هم این شهر برای این جشنواره آماده نشده است.

به باور نویسنده افغانستان جشنواره غزنی برای معرفی چهره جدیدی از افغانستان که معمولا با اخبار کشتار و انتحار به جهان معرفی می‌شود، یک فرصت نادر به حساب می‌آید.

روزنامه اصلاح سرمقاله امروز خود را به بررسی وضعیت معلولان کشور اختصاص داده است.

اصلاح نوشته که بر اساس آمارها، بیش از دو میلیون تن معلول در افغانستان وجود دارد که اکثرا در جنگ و انفجار ماین یک عضو بدن شان را از دست دادند.

این روزنامه از معلولان به عنوان ایثارگران یاد کرده و از دولت خواسته تا برای فراهم سازی امکانات لازم یک زندگی مناسب به آنان توجه کند.

مطالب مرتبط