مشکلات خوابگاه دانشجویان دختر در بلخ

شماری از دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه بلخ در شمال افغانستان، از وضعیت نابه‌سامان این خوابگاه شکایت دارند.

آنان می‌گویند که اتاق های خواب شان معیاری نیست، کتابخانه و ورزشگاه ندارند، غذای درستی هم برای آنان داده نمی شود.

نظر به قوانین افغانستان، تحصیلات عالی در این کشور تا دوره لیسانس (کارشناسی) رایگان است و دولت مکلف است تا برای دانشجویانی که در محل غیر از محل زندگی شان درس بخوانند، خوابگاه و سه وقت غذا را تأمین کند.

در بلخ، که یکی از بزرگترین دانشگاه های افغانستان در آنجا است، وضعیت خوابگاه دخترانه از چند نقطه نظر برای برخی از این دانشجویان دشوار است.

محدویت جای

خوابگاه دخترانه این دانشگاه فقط ۲۳ اتاق دارد که سه صد دانشجو از ولایت های مختلف در آن زندگی می کنند.

رویا موسوی، که خانواده اش در غزنی است و خودش در خوابگاه دانشگاه بلخ زندگی می‌کند، دانشجوی سال سوم رشته ژورنالیزم (روزنامه‌نگاری) در این دانشگاه است.

Image caption رویا موسوی می‌گوید خوابگاه دخترانه دانشگاه بلخ فضای کوچکی دارد، بسیار شلوغ و پرسر و صدا است و به همین دلیل هر روز دعواهای لفظی میان دانشجویان جاریست.

او می‌گوید برای دانشجویانی که از ولایتی به ولایت دیگر برای درس می‌روند باید بهترین مکان در نظر گرفته شود اما خوابگاه دخترانه دانشگاه بلخ فضای کوچکی دارد، بسیار شلوغ و پرسر و صدا است و به همین دلیل هر روز دعواهای لفظی میان دانشجویان رخ می‌دهد.

او می افزاید:"در یک اتاقی که حد اقل شش یا هشت نفر باید زندگی کند. در حال حاضر بیست و یک نفر زندگی می‌کنند."

بانو موسوی می‌گوید، زمانی که گنجایش کافی وجود ندارد، مسؤلان نباید این همه دانشجو را در این خوابگاه بپذیرند.

مهناز موزون، از بدخشان، دانشجوی سال چهارم روزنامه نگاری در دانشگاه بلخ، از مسئولان این ولایت شکایت دارد. به باور او مسؤلان محلی نسبت به آنان بی توجه بوده است.

مهناز می‌گوید که دانشجویی را از ولایت دایکندی دیده که به دلیل نبودن جای در این خوابگاه چهار روز را با پدرش در هتل سپری کرده است.

سال جدید تحصیلی در افغانستان به تازگی شروع شده است و به گفته یکی دیگر از دانشجویان، دخترانی که تازه به این ولایت آمده اند برای یافتن جا در خوابگاه با مشکلات مواجه اند.

یکی از دانشجویان نخواست اسمش برده شود، می‌گوید که دیده است که حتی دانشجویان تازه‌وارد شبی را تا صبح بیدار مانده بودند.

"غذای مناسب نداریم"

برخی از دانشجویان هم مدعی اند که برای آنان غذای پاک و متنوع در این خوابگاه داده نمی‌شود. گروهی از آنها، غذای خوابگاه را نمی‌خورند و مجبور اند خود شان برای شان غذا بپزند. اما بیشتر آنان که وضع مالی خوبی ندارند، ناگزیر اند، هر چه را برای شان داده شد، بخورند.

مهناز موزون در این مورد می‌گوید: "غذایش صحی نیست. اصلاً غذا گفته نمیشه. پشه‌ها و مگس ها داخل غذا است. حیران می مانم که این غذا چه قسم خورده شود. وقتی به کسی که غذا را می آورد می‌گویم مگس داره، میگه مگس‌هایش را دور می کنم شما بخورید."

Image caption مهناز موزون می‌گوید غذای این خوابگاه اصلا بهداشتی نیست.

این دانشجو همچنین می‌گوید که کتابخانه نیز از نیازهایی است که باید خوابگاه داشته باشد و ندارد.

خوابگاه جدید؟

مکمل الکوزی، رئیس دانشگاه بلخ، محدودیت مکانی خوابگاه را مهم ترین چالش این دانشگاه می خواند و می‌پذیرد که دانشجویان در وضع رقت‌باری در آن زندگی می‌کنند، اما می گوید که خوابگاه دخترانه نسبت به خوابگاه پسرانه در این ولایت وضع بهتری دارد.

آقای الکوزی می گوید که اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا وعده داده که برای دانشگاه بلخ خوابگاه می‌سازد اما زمان شروع کار آن نامعلوم است.

رئیس دانشگاه بلخ اما در پاسخ به شکایت ها از غذای این خوابگاه می‌گوید که در برنامه ریزی و تهیه غذا، برای خود دانشجویان مسؤلیت داده شده است و آنان باید خود متوجه کیفیت و تنوع آن باشد.

سال ها است دانشجویان در خوابگاه دخترانه این ولایت با چنین چالشی رو به رو بوده اند اما چرا در این مدت اعتراضی بلند نشده است.

رویا موسوی، می‌گوید که برخی از این دانشجویان از هراس این که مبادا خانواده های شان با آگاه شدن از شرایط خوابگاه به آنان اجازه ادامه تحصیل ندهند، این وضعیت را تحمل می کنند.