احزاب سیاسی افغانستان خواستار تصویب سریع قانون انتخابات شدند

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است تا یکسال دیگر برگزار شود

شورای همکاری احزاب و ائتلافهای سیاسی افغانستان خواستار تسریع در روند قانون انتخابات، تشکیلات و صلاحیت‌ها(اختیارات) کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون سمع شکایت انتخاباتی شدند.

در نشست روز سه‌شنبه طاهر ظاهر به نمایندگی از این احزاب سیاسی به رسانه‌ها گفت که از شورای ملی افغانستان می‌خواهیم که این قوانین را به زودترین وقت ممکن تصویب کند.

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی و از جمله، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب حق و عدالت، افغان ملت، حزب وحدت اسلامی ملت و حزب اسلامی است.

آقای ظاهر افزود که احزاب سیاسی، برگزاری انتخابات عادلانه را بدون موجودیت کمیسیون بی‌طرف امکان پذیر نمی‌دانند و می خواهند که روند انتخاب اعضای این کمیسیون، براساس طرح قانون تشکیلات و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات باشد.

در پیش نویس قانون "تشکیلات و صلاحیت ها(اختیارات) کمیسیون انتخابات، تشکیل کمیته گزینش پیشنهاد شده است."

این کمیته که قرار است از نمایندگان احزاب سیاسی و نهاد‌های مدنی تشکیل شود، باید رئیس کمیسیون انتخابات را، گزینش کنند.

هدف اصلی پیشنهاد چنین کمیته ای، جلوگیری یاز نفوذ دولت و رئیس جمهوری بر کمیسیون انتخابات است.

قانون"تشکیل وصلاحیت های کمیسیون انتخابات" در مجلس نمایندگان تصویب شده اما مجلس سنا به دلیل عضویت دو خارجی در کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی، و نحوه گزینش اعضاء اصلی کمیسیون انتخابات اعتراض داشته و تا کنون آن را تصویب نکرده است.

دو عضو خارجی که بعنوان عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، پیشنهاد شده، قرار است از سوی سازمان ملل متحد به عنوان عضو این کمیسیون معرفی شوند.

احزاب سیاسی پس از آن به تصویب قانون انتخابات تاکید کردند که حامد کرزی از آنها برای مشورت و رای زنی برای تعیین رئیس جدید کمیسیون انتخابات، دعوت کرده بود.

مدت کاری فضل احمد معنوی رئیس کنونی کمیسیون انتخابات، به زودی به پایان می رسد.

طاهر ظهیر، با اشاره به این مساله گفت رئیس جمهورافغانستان نباید بدون اعتنا و مشورت با احزاب سیاسی، درصدد انتخاب رئیس جدید کمیسیون انتخابات افغانستان باشد.

Image caption مدت کاری فضل احمد معنوی رئیس کنونی کمیسیون انتخابات اکنون رو به پایان است

ظاهر دعوت رئیس جمهور از نهادها، احزاب سیاسی و افراد صاحب نفوذ کشور به ارگ ریاست جمهوری را یک عمل فرا قانونی خوانده و تلاش رئیس جمهور برای تعیین رئیس کمیسیون انتخابات اعتراض کرد.

دعوت رئیس جمهور

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که صبح امروز حامد کرزی به منظور مشورت در زمینه انتخاب رئیس کمیسیون انتخابات، نشست مشورتی با رهبران جهادی، مشاوران ریاست جمهوری، هیات اداری دو مجلس، نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و مخالفان دولت افغانستان داشته است.

در این نشست کرزی از شورای ملی افغانستان خواستار تصویت قانون تشکیلات و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات نیز شده است.

در این فهرست ریاست جمهوری نام سران مخالفین دولت افغانستان از جمله عبد الله عبدلله، احمد ضیا مسعود، محمد محقق، حنیف اتمر و فیض الله ذکی دیده می‌شود که همگی در جبهه نیروهای مخالف دولت افغانستان قرار دارند.

واکنش ائتلاف ملی

سید آقا فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی افغانستان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته است که نشست مشورتی کرزی با شکست روبرشد. آقای سانچارکی نوشته است که حامد کرزی به دلیل عدم حضور رهبران اپوزیسیون، قادر به تصمیم گیری در مورد ریاست کمسیون انتخابات نشد.

"ارگ" صفحه رسمی فیسبوک دفتر ریاست جمهوری نیز عکسی از نشست امروز آقای کرزی با شماری از رهبران جهادی را منتشر کرده است. در فیسبوک ارگ همچنین فهرست کامل کسانی که به این نشست فراخوانده شده بودند، منتشر شده است.

در صفحه فیسبوک "ارگ" همچنین آمده است که در جلسه آقای کرزی با رهبران جهادی بر تسریع روند تصویب قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات، تاکید شده و تصمیم گرفته شد که رئیس کمیسیون انتخابات پس از تصویب این قوانین، مشخص شود.

افغانستان تاکنون قانون انتخاب ندارد و چهار انتخابات در یک دهه گذشته، براساس قانونی برگزار شدند که بر اساس یک "حکم تقنینی" حامد کرزی نافذ شده بود.

رئیس جمهوری افغانستان حق دارد در مواردی که قانونی وجود ندارد، "حکم تقنینی" صادر کند.

مطالب مرتبط