'توافق صلح با طالبان ضروریست'

Image caption درحال حاضر ۹ هزار سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقرند.

یک گروه از نمایندگان پارلمان بریتانیا در گزارشی اعلام کرده اند آغاز یک توافق صلح با طالیان برای تضمین آینده افغانستان بعد از خروج سربازان بریتانیا از این کشور ضروریست.

کمیته منتخب دفاعی هشدار داده که ناکامی در رسیدن به این توافق می تواند به جنگ داخلی در افغانستان منجر شود.

به گفته این نمایندگان، بریتانیا باید بعد از سال ۲۰۱۴ و خروج سربازانش از افغانستان برای بهبود شرایط این کشور از نفوذ خود استفاده کند.

فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا گفت بریتانیا برای رسیدن افغانستان به "توافق پایدار سیاسی" کمک می کند.

گزارش این نمایندگان بر خروج سربازان بریتانیایی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ و تحویل مسئولیت ها به نیروهای امنیتی افغان متمرکز است.

خواسته های این کمیته که در گزارش آنها منتشر شده به شرح زیر است:

  • انتخابات آزاد
  • نیروی امنیتی آموزش دیده افغان و ادامه حمایت مالی آن
  • نظام قضایی قوی و حامی حقوق بشر
  • ادامه کمک ها برای توسعه کشور
  • تدابیر موثر برای مبارزه با فساد و معامله مواد مخدر

"تناقص فاحش"

جیمز آربثتنت، دبیر این کمیته می گوید پیش بینی هایی که درباره چشم انداز افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ دریافت کرده اند به شدت متناقضند.

به گفته او "نفوذ بریتانیا محدود است و این بر عهده خود مردم افغانستان است که سرنوشت و آینده شان را تعیین کنند."

آقای آربثتنت افزوده "با این همه بریتانیا و شرکای بین المللی اش باید به مردم افغانستان نشان دهند که پای تعهداتشان خواهند ماند و کماکان از تلاش های آنها حمایت خواهند کرد."

کمیته منتخب دفاعی می گوید اطلاعات بسیار کمی درباره نقش وزارت دفاع و وزارت امور خارجه بریتانیا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ دریافت کرده است.

"شرایط پایدار"

درحال حاضر ۹ هزار سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقرند که تعدادشان تا پایان سال میلادی جاری به ۵۲۰۰ نفر کاهش پیدا می کند.

کمیته منتخب دفاعی بریتانیا از دولت خواسته برنامه ها و هزینه های خود را برای خروج از افغانستان با تمام جزییات در اختیار اعضاء قرار دهد تا از امنیت اعضای ارتش اطمینان حاصل شود.

فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا گفته است از انتشار این گزارش استقبال می کند و گفته این وزارتخانه با این گزارش درباره "آینده افغانستانی که قادر به تامین امنیت خود باشد و هرگز به پناهگاهی برای تروریست ها تبدیل نشود اتفاق نظر دارد."

به گفته آقای هموند اینکه نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر "رهبری بیش از ۸۰ درصد تمام عملیات امنیتی در کشور را بر عهده دارند نشان می دهد که به خوبی در مسیر دست یابی به این هدف قرار گرفته اند."

آقای هموند افزوده است: "بریتانیا خود را متعهد می داند که برای رسیدن دولت افغانستان به توافق سیاسی پایدار و فضای با ثبات منطقه ای به این کشور کمک کند.

به گفته وزیر دفاع بریتانیا این کشور به حمایت از دولت و توسعه در افغانستان در تا دهه آینده ادامه می دهد و تا سال ۲۰۱۷ سالانه ۲۷۲ میلیون دلا برای اطمینان از پیشرفت در افغانستان هزینه خواهد کرد.