روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۱ حمل

نشست ریاست جمهوری افغانستان با نمایندگان احزاب برای تعیین رئیس جدید کمیسیون مستقل انتخابات، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه ۲۱ حمل/فروردین کابل است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که در این نشست افزون بر نمایندگان احزاب مخالف سیاسی حکومت، رئیس‌های احزابی که سالها همکار رئیس جمهور بودند نیز اشتراک نکردند و این موضوع عمق بی اعتمادی سیاسی را نشان می‌دهد.

این روزنامه از حزب افغان ملت به رهبری انوارالحق احدی و حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال نام گرفته است که اکنون عضو کابینه کرزی نیز هستند.

۸‌صبح افزوده تا این بی اعتمادی سیاسی پایان نیابد و آقای کرزی نگرانی‌های مخالفان سیاسی اش را جدی نگیرد، امکان برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم وجود ندارد.

نویسنده ۸‌صبح تعیین یک شخص متعهد برای پست ریاست کمیسیون مستقل انتخابات را که همه جریان‌های سیاسی به او اعتماد کنند، فرصتی برای ایجاد اعتماد سیاسی خوانده است.

روزنامه وحدت به نتیجه نشست ارگ در مورد تعیین رئیس کمیسیون مستقل انتخابات بعد از تصویب قانون انتخابات، اشاره کرده و آن را نتیجه پافشاری احزاب و نهادهای مدنی خوانده است.

وحدت افزوده که تاثیرات اقدام احزاب و ائتلاف‌های سیاسی فراتر از تحریم بوده است.

با آنهم نویسنده وحدت به تصامیم حکومت به دیده شک می‌بیند و به این باور است که این تلاش‌های حکومت نمادین است و دولت در تلاش تلف کردن وقت است تا مسئولیت را از شانه خود دور سازد.

روزنامه ماندگار نوشته که اگر جریان‌های سیاسی داخلی، رسانه‌ها و جامعه جهانی بر آقای کرزی فشار بیاورند، می‌توان امیدوار بود که کمیسیون مستقل انتخابات، بازیچه جریان خاصی نشود.

گرچند به باور نویسنده ماندگار، رئیس جمهوری تلاش دارد که یکی از نزدیکان خود را در این پست مقرر کند.

ماندگار به طور مشخص از آقای نجفی رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، کریم خرم رئیس دفتر رئیس جمهور و داکتر مشاهد رئیس اداره اصلاحات اداری به عنوان نامزدان کرزی برای این پست نام گرفته است.

روزنامه سخن جدید نیز نوشته که تلاش حکومت برای انتصاب رئیس جدید کمیسیون مستقل انتخابات در شرایطی که قانون انتخابات هنوز تصویب نشده، به وضوح نشان از تمایل تیم حاکم برای قبضه مدیریت و برنامه ریزی انتخابات آینده است.

سخن جدید افزوده که حکومت در جهت اقدامات تمامیت خواهانه گام برمی‌دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که رئیس جدید و یا تیم جدید در کمیسیون مستقل انتخابات مستقل باشند و بر مبنای دیکته‌های حکومت کار نکنند.

همچنان روزنامه افغانستان نوشته خواسته هایی که از سوی گروه های سیاسی و نهادهای مدنی مطرح می‌شوند باید مورد دقت قرار بگیرد.

افغانستان افزوده پیشنهادهایی که بتوانند به برگزاری انتخابات سالم و عادلانه و شفاف کمک کنند باید عملی شوند.

این روزنامه تاکید کرده که دولت باید طوری عمل کند که مردم به تلاش دولت برای حفاظت از قانون و برگزاری انتخابات عادلانه باور پیدا کنند.

مطالب مرتبط