والی غزنی: وزارت‌های فرهنگ و شهرسازی غفلت کردند

Image caption ولایت غزنی در سال ۲۰۰۷، از سوی موسسه ایسسکو به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن جهان اسلام برای سال ۲۰۱۳، انتخاب شد.

مقام های محلی در غزنی، وزارت های اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی و مسکن را به غلفت در کار باسازی این ولایت برای معرفی آن به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام، متهم می کنند.

شهر غزنی قرار است روز شنبه 24 حمل/ فرودین، رسما به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی نامگذاری شود.

موسی‌خان اکبرزاده والی غزنی در صحبتی با هدایت الله همیم خبرنگار بخش پشتوی بی‌بی‌‎سی، گفت که کشورهای اسلامی جهان برای آماده شدن ولایت غزنی به عنوان پایتخت تمدن اسلامی سال ۲۰۱۳، هیچ کمکی به دولت افغانستان برای بازسازی این شهر نکردند.

آقای اکبرزاده حکومت افغانستان و وزارت های مربوطه را به غفلت در آماده ساختن ولایت غزنی متهم کرد و گفت: "۶ سال می شود که غزنی به عنوان مرکز فرهنگ وتمدن اسلامی برای سال ۲۰۱۳، معرفی شده است اما متاسفانه باید بگویم که کشورهای اسلامی در این خصوص با ما هیچ همکاری نکرده اند."

او از کشورهای عربستان سعودی، پاکستان، امارات متحده عربی، ترکیه، ایران، و دیگر کشورهای اسلامی، آسیایی و آفریقایی که به باور او باید در کار آماده ساختن ولایت غزنی همکاری می کردند، نام گرفت و گفت که اگر این کشورها از سال ۲۰۰۷، تاکنون سالانه ده میلیون دلار به افغانستان کمک می کردند غزنی با هفتاد میلیون دلار کاملا آباد می‌شد.

"جفا به غزنی"

والی غزنی اما تقصیر اصلی بی توجهی به ولایت غزنی در شش سال گذشته را به گردن دولت افغانستان و به ویژه وزارت های اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی می اندازد.

موسی‌خان اکبرزاده افزود که نهادهای دولتی افغانستان برای غزنی کاری انجام ندادند و منتظر کمک خارجی ها نشستند.

به باور او کار آماده ساختن غزنی تا حالا سه بار دست به دست شده و پس از آن که وزارت شهرسازی و وزارت فرهنگ در اجرای پروژه های عمرانی و باسازی این ولایت ناکام ماندند، آقای کرزی این مسئولیت را به دوش مقام های ولایتی گذاشت.

آقای اکبرزاده همچنین گفت: "برنامه غزنی ابتدا به عهده وزارت شهرسازی بود که نتوانست، بعدا برای وزارت اطلاعات و فرهنگ واگذر شد، که می توانم بگویم این وزارت ها در سه سال اخیر کار موثری انجام ندادند و سرانجام کار بازسازی به عهده مسئولایت ولایت گذاشته شد که کار آن جریان دارد."

Image caption والی غزنی می‌گوید همانگونه که کشورهای اسلامی در بازسازی غزنی کمکی نکرده اند، وزارت شهرسازی و وزارت فرهنگ در این مورد غفلت کرده اند.

۳۲ بنای تاریخی

مسئولان ولایت غزنی می گویند که با توجه به این که کشورهای کمک کننده توجهی به ولایت غزنی نکردند اما دولت افغانستان برای بازسازی آثار تاریخی این ولایت، بودجه ای اختصاص داد و کار اعمار ۳۲ بنای تاریخی را روی دست گرفت.

آنگونه که والی غزنی می گوید، ۱۶ بنای تاریخی باز سازی شده اند و کار بازسازی و مرمت دیگر بناهای تاریخی نیز ادامه دارد.

والی غزنی گفت که امیدوار است کار ایجاد مرکز ثقافت و سایر برنامه های زیربنایی نیز تا شش ماه آینده، قبل از ماه میزان/مهر سال جاری خورشیدی تمام شود.

او افزود که سایر آمادگی ها شامل ایجاد مهمانخانه برای مهمانان خارجی و تالار نشست ها و سیمینارها تا ۹۰ درصد پیش رفته است.

مطالب مرتبط