وزیر فرهنگ افغانستان: کمک‌های هنگفت برای بازسازی غزنی شایعه بود

شش سال پیش وقتی اعلام شد که شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامگذاری خواهد شد، دولت افغانستان تلاش کرد سیمای این شهر را تغییر دهد و آن را تا روزی که رسما چنین اسمی رویش گذاشته می شود، تا حدودی بازسازی کند. گزارشهایی در مورد حمایت های مالی برای بازسازی این شهر منتشر شد و انتظارات اهالی غزنی و در مجموع شهروندان افغان را بالا برد.

اما بعد از گذشت سه سال، تغییر قابل ملاحظه ای در این شهر رونما نشد و این مساله انتقادهای زیادی را برانگیخت و سوالاتی را در مورد منابع مالی که برای بازسازی این شهر گزارش شده بود، مطرح کرد. اما حالا وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید، خبری از کمک های قابل ملاحظه برای بازسازی غزنی نبوده و پیشنهاد نامگذاری آن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، بیشتر یک تجلیل و قدردانی از گذشته این شهر بوده است.

محمود کوچی گزارشگر بی بی سی در کابل در مصاحبه ای با سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات وفرهنگ افغانستان، سوالات و انتقادهای مطرح در این زمینه را با او در میان گذاشته و نخست از او پرسیده است: چطور شد که شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامگذاری شد؟

یک موسسه به نام آیسسکو که مرکزش در شهر تنجه مراکش است و دکتر عبد العزیز شهروند عربستان این موسسه را رهبری می‌کند هر سال سه شهر از میان شهرهای ممالک اسلامی را به این نام انتخاب می‌کنند. یک شهر از شمال آفریقا، یک شهر از جهان عرب و یک شهر از آسیایی مرکزی و جنوبی.

امسال در بخش آسیای جنوبی نوبت به ما رسیده است. اعضای این موسسه شهرهای مختلف را می‌بیند، شهری که از نظر علم و فرهنگ و هنر در گذشته اهمیت داشته آن شهر را پایتخت فرهنگی جهان اسلام اعلام می کنند و در حقیقت این کار به معنی تجلیل و قدردانی معنوی است.

گفته می شود که در حدود ۱۳۰ میلیون دلار بودجه برای بازسازی شهر غزنی اختصاص داده شده بود که تاکنون ۳۰ میلیون برای بازسازی بناهای تاریخی مصرف شده است. بقیه این پول کجا شد؟

اصلا سوء تفاهم رخ داده، مقامات دولتی در ابتدا در مصاحبه‌های خود گفته بودند که جامعه جهانی ۱۰۰ میلیون دلار و یا ۲۰۰ میلیون دلار برای بازسازی غزنی کمک می‌کنند.

نامگدازی غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، یک تجلیل معنوی از این شهر بود و کمک مادی را به همراه نداشت.

فقط دولت افغانستان ۱۰ میلیون دلار را برای بازسازی غزنی اختصاص داده بود.

اول تصور شده بود که ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون دلار می آید و آرزوهای بزرگ وجود داشت که استدیوم و فرودگاه ساخته شود، بعدا دیدم که هیج چیزی نیست.

ولی در غزنی دوستان آمریکایی و پولندی/لهستانی، مبالغی را برای ساخت جاده ها و امثال آن مصرف کردند. دانشگاه آخن آلمان نیز مبلغ یک میلیون و پنج صد هزار یورو را صرف بازسازی دیوارهای قدیمی شهر غزنی کرد.

گفته می‌شود که دیوارهای بالا حصار در حال فروریزی است، بازسازی ظاهری آن نمی‌تواند زیاد دوام بیاورد، نمی‌شد این ۱.۵ میلیون یورو را برای بازسازی آثار تاریخی دیگر به مصرف رساند؟

خوب این هم مهم است و بناهای تاریخی دیگر هم مهم است. و این دیوار جزء هویت اصلی غزنی بوده و از دوران بسیار کهن باقی مانده ماننده اند.

قرار بود ۳۲ اثر تاریخی ترمیم شود ولی اکنون کمتر از ۳۰ مورد ترمیم شده، دلیل اصلی این تاخییر در روند بازسازی چه بوده است؟

بله، اکثریت این بناها ترمیم شده و یک تعداد از اینها (بناها) برای ترمیم مدت زمانی بیشتر از یک سال را نیاز دارد.

یکی از موارد بازسازی شده قصر شریف خان می باشد که گفته می شود اصالت تاریخی آن از دست رفته؟

تمام فعالیتها در غزنی زیر نظر وزارت اطلاعات و فرهنگ انجام می‌شود و شرکت‌های طرف قرار داد با شیوه کار و بازسازی بناهای تاریخی آشناست. هر شرکت ساختمانی که نمی‌تواند به این کاراقدام کند و چند شرکتی که این کار را می‌کنند در این زمینه تجربه و مهارت لازم را دارند.

برای معرفی شهر غزنی باید کتابهایی چاپ می‌شد تا غزنی معرفی می شد؟

ما ۲۲ عنوان کتاب درباره غزنی به چاپ رسانده‌ایم که در تاریخ وزارت اطلاعات و فرهنگ در یک زمینه این تعداد کتاب چاپ نشده و این کتابها به زبانهای رسمی افغانستان و تعدادی به زبانی انگلیسی چاپ شده اند.

مطالب مرتبط