روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۴ حمل

انتخاب شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی، مذاکره با طالبان و دخالت کشورهای بریتانیا و آمریکا در روند صلح افغانستان از موضوعات مهم روزنامه های روز شنبه کابل می باشد.

سرمقاله روزنامه انیس به انتخاب شهر غزنی به عنوان مرکز تمدن اسلامی اختصاص یافته و درباره روند انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام پرداخت که در اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی در شهر طرابلس پایتخت لیبی از سوی کشورهای اسلامی به این نام مسما شده است.

انیس تاکید کرده که انتخاب این شهر برای همگان افتخار بزرگی است که شکوه و جلال و عضمت پارینه آن را از منظر تمدن، تاریخ و فرهنگ اسلامی در میان کشورهای جهان بخصوص کشورهای اسلامی بیشتر متبلور می‌سازد.

به نظر نویسنده این روزنامه غزنی در طول تاریخ از شکوه و عضمت خاص در سطح جهان بهره مند بوده و در دامان آن سلاطین و امپراتوران بزرگ و با صلابت و برزرگان علم، عرفان و تصوف پرورده شده‌است که از این رهگذر یکی از شهرهای بزرگ فرهنگ و تمدن اسلامی در جهان اسلام به شمار می رود.

روز نامه باور نیز د رسر مقاله خود نوشته که غزنی آنچه که باید می بود، نیست. آیسیسکو برای دولت افغانستان پنجسال وقت داده بود ولی کارهای لازم در این شهر انجام نشده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته است که با وجود دگرگونی‌های اندک در بخش ساخت و ساز در غزنی، از تغییر فرهنگی و رشد فرهنگ در آن خبری نیست. تنها دستاورد وزارت اطلاعات و فرهنگ وحکومت محلی در بخش فرهنگی است که به نشر چند عنوان کتاب و مجله بسنده کرده است .

نویسنده ادعا کرده که وضعیت دانشگاه این شهر رقت بار می باشد. تولید علم و اندیشه در این شهر بر خلاف گذشته پر افتخار آن در حد صفر است. بنیاد گرایی اسلامی به عنوان یک تهدید برای جهان اسلام و ارزشهای اسلامی در این شهر در حال گسترش است.

روزنامه افغانستان در خبر صفحه اول خود نوشته است که سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان از طالبان خواسته است که در برگذاری این مراسم مزاحمت ایجاد نکند و مانند گذشته با دیگر افغانان بیایند و در این مراسم شرکت کنند.

۸ صبح نیز در سر مقاله خود نوشته است که طرحهای که برای بازسازی غزنی در نظر گرفته شده بود به طور کامل تطبیق نشد. نه فرودگاه ساخته شد، نه سالن گرد هم آیی و رستورانتی که در آن از مهمانان پذیرایی شود.

شاه حسین مرتضوی سر دبیر این روزنامه افزوده استکه ناکامی وارث ندارد. هیج مقام دولتی تاکنون به ناکامی اش در آماده سازی غزنی اعتراف نکرده است. مقامات دولت افغانستان همدیگر را متهم به نا کار آمدی و سهل انگاری می‌کنند. اما واقعیت این است که مقامات ولایت غزنی در این امر مسئولند. شورای ولایتی و نمایندگان مردم در شورای ملی افغانستان نیز در این ناکامی سهم برابر با نهادی های دولتی دارند.

صلح با طالبان نیز موضوع دیگری است که روزنامه ماندگار آنرا مطرح کرده و نوشته است که کمیته منتخب دفاعی بریتانیا که متشکل از برخی نمایندگان مجلس این کشور است در گزارش خود نوشته است که برای رسیدن به صلح در افغانستان، به آغاز یک توافق جدی با طالبان نیاز است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه نوشته است که دلایل عمده که در پشت این برنامه نهفته است، یکی اینکه بریتانیا همواره علاقه مند تسلط پاکستان و طالبان بر افغانستان بوده است. دیگر اینکه سیاست استراتژیک بریتانیا همواره بر بنیاد امتیاز دهی به پاکستان طراحی شده است.

روزنامه وحدت نیز ادعا کرده است که شورای عالی صلح افغانستان به عنوان لابی قدرتمند طالبان در افغانستان عمل می کند. در خواست این شورا از سازمان ملل و جامعه جهانی بر لغو تحریمها علیه افراد این گروه و فراهم کردن زمینه ورود آنان به گفتگوی صلح خود نشان دهنده این موضوع می باشد.

این روزنامه افزوده که تعداد از اعضا عالی شورای صلح که از سوی دولت افغانستان حمایت می شوند جزء لابی گران اصلی برای طالبان می باشد. اگر افراد طالبان در استخدام نهادهای اطلاعاتی بیگانه باشد حضور آنان در شورای عالی صلح خطرناک می باشد.

روزنامه ویسا نیز در سر مقاله خود ادعا کرده است که طالبان در هواپیماهای آمریکایی از فرودگان شهر قندهار به قطر منتقل می شود.

این روزنامه افزوده که اکنون باید از طالبان سئوال شود که آیا با آمریکا دوست است و یا دشمن؟

مطالب مرتبط