لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات افغانستان تصویب شد

Image caption قانون انتخابات افغانستان هنوز تصویب نشده است.

شورای ملی افغانستان لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات این کشور را تصویب کرد.

کمیته مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنای افغانستان پس از ماه‌ها اختلاف روی دو ماده لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات، با هم کنار آمدند و این لایحه، تصویب کردند.

حالا این لایحه برای تبدیل شدن به قانون باید از سوی رئیس جمهوری افغانستان توشیح شود.

لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات حدود چهار ماه پیش توسط مجلس نمایندگان افغانستان به تصویب رسید و برای طی مراحل به مجلس سنا فرستاده شد اما سناتوران افغان دو مورد این لایحه را قبول نداشتند و از تصویب آن خودداری کردند.

محمد عبده، رئیس کمیته مشترکی که برای حل این اختلاف ایجاد شده بود، در صحبتی با ‌بی‌بی‌سی گفت که اعضای هر دو مجلس، پس از سه بار تشکیل جلسه این لایحه را تصویب کردند.

لایحه انتخابات و لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات ماه‌هاست که برای تصویب روی میز شورای ملی افغانستان قرار داشته است. اعضای مجلس می‌گویند که تلاش خواهند کرد تا هر چه زودتر لایحه انتخابات را نیز به تصویب برسانند.

احزاب سیاسی و حکومت افغانستان تصویب قوانین انتخاباتی را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه لازمی می‌دانند.

آقای عبده گفت که اختلاف میان دو مجلس شامل ایجاد یک کمیته برای گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و حذف دو عضو خارجی در ترکیب کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی بود که سرانجام، هر دو مجلس به آن رای دادند.

بر اساس لایحه جدید، پس از این رئیس و کمیشنران کمیسیون انتخابات از میان استادان دانشگاه و نمایندگان اعضای جامعه مدنی و همچنین پیشنهاد نمایندگان شورای ملی انتخاب خواهند شد.

آقای عبده همچنین گفت که برای گزینش کمیشنران و رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، طبق لایحه جدیدی "کمیته گزینشی" ایجاد خواهد شد.

او گفت که لایحه حالا تصویب شده و قرار است در روزهای آینده برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده شود.

افغانستان قرار است تا کمتر از ۱۲ ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری را برای گزینش رئیس جمهوری جدید برگزار کند. حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیگر حق نامزدی در این انتخابات را ندارد.

در همین حال محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت که پیش از این بیشتر سناتوران به خاطر اختلاف روی دو ماده، از تصویب این لایحه خودداری می‌کردند اما حالا با مصوبه نمایندگان مجلس نمایندگان موافق اند و لایحه تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات نهایی و تصویب شده است.

Image caption انتخابات ریاست جمهوری برای گزینش رئیس جمهوری جدید افغانستان در ماه حمل/فروردین ۱۳۹۳ تا کمتر از یک سال دیگر برگزار خواهد شد

آقای ایزدیار همچنین گفت که عدم موجودیت دو عضو خارجی در ترکیب کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخابات مورد عمده اختلافی بود اما در جلسه روز گذشته توافق صورت گرفت که در این کمیسیون خارجی های عضویت نداشته باشند.

بر اساس مصوبه جدید لایحه تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات، سازمان ملل متحد می تواند برای بررسی شفافیت انتخابات، ناظر تعیین کند اما دیگر حق معرفی عضو برای کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخابات را ندارد.

پیش از این شماری از احزاب و ایتلاف های سیاسی و همچنین حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواهان تصویب سریع لایحه انتخابات و لایحه تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات شده بودند.

اخیرا ریاست جمهوری با پخش خبرنامه‌ای از پایان کار رئیس کمیسیون انتخابات خبر داد.

دوره کاری رئیس و شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات چند روز می شود که پایان یافته و باید افراد جدیدی به این کرسی‌ها معرفی شوند.

مطالب مرتبط