روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۵حمل

نامگذاری شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، موضوع اصلی مطالب تحلیلی روزنامه‌های یکشنبه ۲۵ حمل/فروردین شهر کابل است.

شهر غزنی، در جنوب افغانستان طی مراسمی ویژه رسما به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام در آسیا، در سال ۲۰۱۳ میلادی، نامگذاری شد.

روزنامه اصلاح این نامگذاری را افتخاری برای همه مردم افغانستان دانسته است.

اصلاح نوشته که مردم افغانستان در هر جای که هستند و در هر اندیشه و فکری که به سر می‌برند، در این امر شریکند و باید به غزنی افتخار کنند.

نویسنده اصلاح از اهل هنر و صاحبان فکر خواسته تا در معرفی همه جانبه غزنی و فرهنگ و تمدن آن بکوشند.

روزنامه هیواد نیز این نامگذاری را فرصتی مناسب برای معرفی چهره دیگر از افغانستان به جهانیان خوانده است.

هیواد افزوده که اکنون افغانستان می‌تواند جایگاه بلندی را در جهان اسلام به دست آورد.

"غیبت غیرموجه رئیس جمهور و معاونانش" عنوان سرمقاله روزنامه ۸‌صبح است.

مراسم نامگذاری شهر عزنی به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، دیروز بدون حضور رئیس ‌جمهور کرزی و معاونانش برگزار شد.

۸‌صبح نوشته که نامگذاری غزنی، بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی برای افغانستان در سال‌های اخیر بود. باید برای رییس‌جمهور کرزی هیچ نوع مصروفیتی مهم‌تر از حضور در مراسم نامگذاری غزنی نمی‌بود.

این روزنامه افزوده ضروری بود که آقای کرزی شخصا در مراسم حضور می‌یافت و خطاب به طرفداران گروه‌های تروریستی و حلقات بنیادگرای منطقه می‌گفت که جهان اسلام نظام افغانستان را به‌رسمیت می‌شناسد و به همین دلیل غزنی را به‌عنوان پایتخت فرهنگی‌اش، قبول کرده است.

روزنامه آرمان ملی نیز عدم حضور رئیس جمهوری در این مراسم را انتقاد کرده است.

آرمان ملی نوشته که اگر رئیس جمهوری به دلایل امنیتی در این مراسم شرکت نکرده باید خودش را ملامت کند که نتوانسته شهری را در ۱۲۰ کیلومتری پایتخت امن سازد.

آرمان ملی افزوده که عدم اشتراک رئیس جمهوری می‌تواند این نکته را به مهمانانش بفهماند که افغانستان هنوز تا رسیدن به یک کشور با ثبات، سالهای سال فاصله دارد.

"غزنی؛ نمایشِ خجالت‌بازارِ حکومت" عنوان مطلب تحلیلی است که در روزنامه ماندگار به نشر رسیده است.

نویسنده به این باور است که تصاویر غزنی نشان می‌دهد که این شهر بیشتر به یک شهرِ جنگ‌زده شباهت دارد تا پایتخت فرهنگی جهان اسلام، و این خود می‌تواند توهینی تلقی گردد به کل جهان اسلام و به مردمِ کشورمان.

ماندگار افزوده که وزارت فرهنگ و حکومت نتوانستند چهرۀ این شهرِ خسته از جنگ را تغییر دهند، حتی در تطبیق همان برنامه‌های ابتدایی ـ که شامل مرمتِ آثار باستانی و اعمار چند بنا بود ـ نیز ناکام ماندند.

روزنامه محور نیز از آماده نشدن این شهر انتقاد کرده و نوشته با وجود آن که وجوه مالی لازم وجود داشته اما افغانها نتوانستند از آن استفاده کنند.

محور افزوده که مسئولین گاه ناامنی و گاه ناهماهنگی ادارات را دلیل این ناکامی می‌خوانند اما سوال این است که واقعا چه کسی ملامت است؟

مطالب مرتبط