افغانستان: تاسیسات پاکستان را از نزدیک خط دیورند بر می‌داریم

Image caption حکومت افغانستان می‌گوید که پاکستان ده سال پیش نیز در خاک افغانستان به کمک نیروهای ناتو پاسگاه نظامی تاسیس کرده است.

وزارت دفاع افغانستان ‌می‌گوید که نیروهای پاکستانی اخیرا علاوه بر اینکه وارد قلمرو افغانستان شده‌ و در خاک این کشور "دروازه مرزی" تاسیس کرده‌اند، به انتقال و جابجایی سلاح و نیرو در امتداد مرز نیز پرداخته‌اند.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان که در نشستی مشترک با سخنگوی نیروهای آیساف صحبت می‌کرد گفت که حکومت افغانستان برای برداشتن تاسیسات پاکستان از اطراف خط دیورند، تمام گزینه‌ها را بررسی می‌کند.

خط دیورند که افغانستان را در جنوب و شرق با پاکستان وصل می‌کند، از مرزهای جنجالی میان دو کشوربه شمار می‌رود.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که "ایجاد دروازه مرزی درخاک افغانستان و بدون توافق با دولت افغانستان و جابجایی سلاح و قوت نظامی، خلاف توافقات و تعهدات بین‌المللی است."

شورای امنیت ملی افغانستان نیز در جلسه روز دوشنبه ۲۵ حمل/فروردین به ریاست حامد کرزی، موضوع ایجاد تاسیسات پاکستان در اطراف خط دیورند را به بحث گرفته و گفته است که پاکستان در ماه حمل/فروردین امسال، در اطراف خط دیورند در خاک افغانستان دروازه مرزی بنا کرده است.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری آمده که پاکستان ده سال پیش نیز به کمک نیروهای ناتو در قلمرو افغانستان پاسگاه نظامی ایجاد کرده و در این پاسگاه‌ها نیرو و مهمات نظامی جابجا کرده است. حکومت افغانستان از نیروهای ایتلاف هم خواسته که در این مورد وضاحت بدهد.

در خبرنامه آمده است: "جانب پاکستانی در سال ۱۳۸۲ به کمک و حمایت نیروهای ائتلاف، ۱۱ پاسگاه سرحدی و تاسیسات مربوط به آن را از موقعیت های قبلی از عمق اراضی «مهمند اجنسی» به منطقه فعلی در گوسری (ننگرهار) در امتداد خط دیورند انتقال و جابه‌جا نموده اند."

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در جلسه شورای امنیت ملی به وزارت های امور داخله، دفاع و همچنین وزارت امور خارجه دستور داده که هرچه زودتر دروازه مرزی را که پاکستان ایجاد کرده، بردارند.

در همین حال ژنرال گونتر کتس سخنگوی نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی گفت :"آیساف نقاط مرزی را با توجه به این که تاثیرات راهبردی بر امنیت منطقه دارد، بسیار جدی می‌گیرد."

آقای کتس همچنین گفت که اختلافات مرزی میان پاکستان و افغانستان را بررسی می‌کنند و برای بهبود وضعیت امنیت مناطق مرزی، با دو طرف صحبت خواهند کرد.

مطالب مرتبط