روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۶ حمل

Image caption کارتون طنز روزنامه افغانستان

تصویب لایحه تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات با رد عضویت دو تبعه خارجی در ترکیب کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، مخالفت ریاست جمهوری افغانستان با ایجاد تاسیسات پاکستانی در امتداد خط دیورند و همچنین ادامه موضوعات مربوط به غزنی، در بیشتر عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل به چشم می خورد.

با آن هم موضوعات انتخاباتی از حالا که حدود یک سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده، تیترهای درشت روزنامه های چاپ کابل را به خود اختصاص داده است.

۸صبح، در سرمقاله خود زیر عنوان "ر ئیس جمهور باید تعلل نکند" در این مورد نوشته است که حامد کرزی باید بدون هیچ تعللی هرچه سریعتر قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات را توشیح کند.

از دیدگاه روزنامه، در کنار ایجاد کمیته گزینش، حضور کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی "که یک نهاد تخصصی و فنی است" برای رسیدگی به جنجال های انتخاباتی اقدامی نیک پنداشته می‌شود.

پیش از این حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، با موجودیت کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی مخالفت داشت و پیشنهاد کرده بود که مسئولیت رسیدگی به شکایات انتخاباتی به دادگاه‌های کشور واگذار شود.

این موضوع با مخالفت شدید نهادهای جامعه مدنی و احزاب سیاسی همراه شد.

سرمقاله نویس ۸صبح نوشته که آقای کرزی نباید به موضع قبلی خود مبنی بر واگذاری صلاحیت رسیدگی به شکایات انتخاباتی به قوه قضاییه که "نه ظرفیت فنی این کار را دارد و نه هم قاضیان متخصص" پافشاری کند.

به نظر روزنامه، در مصوبه جدید همچنین، "مکانیزمی منطقی و مورد قبول نهادهای مدنی و احزاب سیاسی برای تعیین رئیس کمیسیون انتخابات پیش بینی شده است."

روزنامه سرنوشت، در سرمقاله خود نوشته است که تصویب لایحه قانون تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات پس از اختلاف های میان دو مجلس شورای ملی هرچند گامی بر برگزاری به موقع انتخابات است اما هنوز نگرانی های عمده‌ای فراراه برگزاری انتخابات سرتاسری وجود دارد.

به باور نویسنده سرنوشت، بی سرنوشتی قانون انتخابات و معضل امنیت انتخابات سال ۱۳۹۳، از موضوعاتی است که اگر به آن توجه جدی نشود، توان به تعویق انداختن انتخابات را دارد.

روزنامه ماندگار با نشر مقاله‌ای زیر عنوان "علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!" در مورد انتخابات، پرسیده است که چرا قانون انتخابات تا هنوز تصویب نشده است؟

نویسنده ماندگار نوشته که در دو دور گذشته، انتخابات بدون قانون برگزار شد و نتایج مشخص خود را داشت، به باور نویسنده، تصویب نشدن قانون انتخابات و یا تاخیر در آن می تواند بحث برسش برانگیزی باشد.

ماندگار نوشته که در انتخابات آینده، عناصر قانونیت و سرتاسری بودن اهمیت زیادی دارد و باید در عملی شدن این عناصر تلاش های جدی صورت گیرد.

رد عضویت دو خارجی

روزنامه باور اما، به رد عضویت دو خارجی در ترکیب کمیسیون شکایات انتخاباتی پرداخته و نوشته است که نیاز است تا در ترکیب این کمیسیون اصلاحات بنیادین به میان بیاید.

به نظر سرمقاله نویس باور، اگر اعضای کمیسیون انتخابات و به ویژه کمیشنران و ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی در برابر رای مردم سلیقه‌ای برخورد کنند، آنگاه باور مردم به اشتراک در روندهای دموکراتیک، فروکش خواهد کرد.

پیش از این قانون، در ترکیب کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پنج کمیشنر شامل دو عضو خارجی و سه کیشنر داخلی را برای نظارت و رسیدگی به شکایات انتخاباتی پیش بینی کرده بود که حالا با تصویب لایحه جدید قانون تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات، حضور دو نماینده خارجی، رد شده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز با حضور دو عضو خارجی در ترکیب کمیسیون شکایات انتخاباتی مخالفت نشان داده است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود شورای ملی افغانستان در خصوص تصویب قوانین انتخاباتی و توجه به بعضی از مسایل ملی به سهل انگاری متهم کرده است.

به نظر نویسنده روزنامه، در شرایطی که افغانستان نسبت به هرچیز دیگر به قوانین نیازمند است اما "بحث های جانی در مجلس و تکمیل نشدن نصاب مجلس نمایندگان" در بسیاری از موارد سبب تاخیر در تصمیم گیری های ملی شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرده است که لایحه قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات را برای توشیح به ریاست جمهوری می فرستد و به زودی کار تصویب لایحه قانون انتخابات را زیر دست می‌گیرد.

مطالب مرتبط