زندگی و مرگ پلیس افغان که ده‌ها مین را خنثی کرد

چندی پیش عکس سربازی که هنگام خنثی کردن بمبی در مرکز شهر هرات افغانستان کشته شد، در شبکه های اجتماعی بصورت گسترده ای دست به دست شد و شمار زیادی به رسم سپاسگذاری از او که جانش را برای نجات مردم از دست داده، قدردانی کردند.

مقام‌های هرات می‌گویند اگر این بمب‌ها منفجر می شدند، جان ده‌ها تن را می گرفت.

اما این سرباز که بود و این حادثه چگونه اتفاق افتاد. محمد قاضی‌زاده گزارشگر بی بی سی در هرات به سراغ خانواده و همکاران او رفته و پس از صحبت با آنها این گزارش را برای ما فرستاده است:

نجیب الله برادر بزرگ صفی الله که او نیز پلیس است، روز قبل از حادثه به صفی الله زنگ می زند. گوشی او خاموش است. تا ظهر ده بار زنگ می زند. گوشی باز هم خاموش است. نجیب الله نگران می‌شود.

شب که فرا می‌رسد باز تلفن همراه اش را می گیرد و زنگ می زند. پاسخی اما نمی‌شنود.

تلویزیون را روشن می کند. تلویزیون ملی، گزارشی از عملیات ویژه شماری از نیروهای پلیس در یک روستای دوردست هرات را پخش می کند. نجیب الله تازه متوجه می شود که چرا تلفن برادرش در طول روز خاموش بوده است.

صبح روز بعد، نجیب الله موفق می‌شود با برادرش تلفنی صحبت کند. او پرخاش می کند که چرا قبل از رفتن به عملیات به او اطلاع نداده است، صفی الله عذرخواهی می کند و دلایل اش را می گوید.

در ضمن صفی‌الله از برادرش می خواهد که موترسیکلت اش را در اختیار او بگذارد تا سری به خانه بزند. نجیب الله منتظر می ماند اما برادرش برای گرفتن موتر سکلیت نمی آید.

صبح روز بعد، ساعت هفت و سی دقیقه صبح، گوشی همراه نجیب الله زنگ می زند. کسی از آن سوی خط می گوید: صفی الله مجروح شده و به شفاخانه منتقل شده است.

لحظاتی بعد اما همه چیز پایان می یابد. صفی الله در بیمارستان جان می دهد.

بمبی در قلب شهر

صبح زود، پلیس به یک بسته ای که زیر درختی در مقابل شهرداری و در قلب شهر هرات گذاشته شده، مشکوک می‌شود. جاده ها بسته می‌شوند و صفی الله نخستین کسی است که خود را به محل می رساند.

نورخان نیکزاد از دوستان نزدیک صفی الله و از مسئولان فرماندهی پلس هرات می‌گوید:"در بوجی/گونی سه مین کار گذاشته شده بود. صفی الله جان توانست با شهامت وارد عمل شود. او دو تا از مین‌ها را یکی پس از دیگر خنثی کرد. کار روی مین سومی را هم شروع کرد اما قبل از پایان کار، منفجر شد."

صفی الله ۲۵ سال داشت. به گفته آقای نیکزاد او ۵ سال در حوزه های امنیتی شهر و یک سال در ولسوالی اوبه هرات خدمت کرد.

او در حدود یک سال اخیر در بخش انجنیری/ واحد مهندسی فرماندهی پلیس هرات مشغول بود. او پیش از این حادثه هم توانسته بود حدود ۵۰ مین را خنثی کند.

همکاران صفی الله می‌گویند او در زمینه خنثی‌سازی مین آموزش دیده و فوق العاده شجاع بود.

Image caption "اگر این بمب‌ها بدون خنثی شدن انفجار می کردند، شاید ده‌ها تن از شهروندان بی گناه شهید می شدند." پلیس هرات

نجیب الله برادر بزرگ صفی الله می‌گوید :"او بمب های زیادی را خنثی کرده ولی هیچ وقت در خانه در این مورد قصه نمی کرد. برای آنکه مادرم و اعضای خانواده نگران نشوند."

"هنوز به تلفنش زنگ می زنند"

صفی الله چهار ماه پیش نامزد شده بود. برادر اش می‌گوید تا چند روز دیگر قرار بود مراسم عروسی او برگزار شود.

حالا اما طومار زندگی او به پایان رسیده و گوشی اش هنوز روشن است.

نجیب الله می گوید:" گوشی اش با من است. حالا هم دوستانش به همین تلفن زنگ می زنند و من جواب می‌دهم. همه فقط گریه می کنند."

نورخان نیکزاد، مسئول بخش "افکار عامه فرماندهی پلیس هرات" را در حالی که مشغول ضبط برنامه رادیویی " پلیس در خدمت مردم " بود، ملاقات کردم.

او می‌گوید به شدت تحت تاثیر احساسات مردم است: " مردم می‌گویند که صفی الله جان خود را قربان کرد.

اگر جاده صبح زود بسته نمی شد، و این بمب‌ها بدون خنثی شدن انفجار می کردند شاید ده‌ها تن از شهروندان بی گناه شهید می شدند."

صفی الله به یک خانواده فقیر تعلق داشت. خانواده او در روستای ملدان در جنوب هرات زنده گی می کنند.

مطالب مرتبط