روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۲۷ حمل

پیشروی پاکستان در خاک افغانستان، افزایش کشت کوکنار در افغانستان و درج نشدن قومیت و زبان در شناسنامه‌های الکترونیک مهم‌ترین موضوعات مطالب تحلیلی روزنامه‌های سه شنبه ۲۷ حمل/فروردین کابل است.

روزنامه اطلاعات روز به انتقال دروازه سرحدی پاکستان به خاک افغانستان اشاره کرده و نوشته که پاکستانی‌ها با حمایت از شورشیان، تقویت تروریسم در منطقه و اکنون پیشروی در خاک افغانستان، تلاش دارند ناامنی را در افغانستان گسترش دهند.

به باور نویسنده اطلاعات روز، ناامن شدن هر چه بیشتر افغانستان این امکان را برای پاکستانی‌ها به وجود می‌آورد که همسایه بزرگتر افغانستان باشند و علاوه بر بدست آوردن منافع اقتصادی‌شان، انتخابات پیشروی افغانستان را به چالش بکشند.

روزنامه سرنوشت نوشته که تجربه نشان داده افغانستان نمی‌تواند از راه دیپلماتیک همچو مشکلات را حل کند و همچنان نیروهای امنیتی افغان این توانایی را ندارند که با پاکستان وارد جنگ شوند.

نویسنده سرنوشت برای حل این مشکل راه سومی را پیشنهاد کرده. به باور وی حکومت افغانستان باید از قیام‌های مردم منطقه در سرحد در مقابل پاکستان استفاده کند و این تنها راهی است که جوابگو خواهد بود.

روزنامه ۸‌صبح نوشته اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، در گزارش تازه‌اش اعلام کرده است که کشت کوکنار در هلمند، سه برابر شده است. این ناکامی بزرگ برای دولت افغانستان و متحدان بین‌المللی‌اش است.

۸‌صبح افزوده بارها مقام‌های حکومتی، از معاون رییس‌جمهور کرزی گرفته تا وزیر داخله پیشین، از فهرستی صحبت کرده‌اند که در آن نام‌های مقام‌های دولتی دخیل در تجارت مواد مخدر درج است. این فهرست تا هنوز افشا نشده و تاکنون هیچ مقام ارشد حکومتی به جرم همکاری با قاچاقچیان مواد مخدر، محاکمه نشده است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، این موضوع نشان می‌دهد که اراده‌ای جدی برای مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر وجود ندارد.

روزنامه آرمان ملی به توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در کشور اشاره کرده و نوشته که سرانجام دولت و کسانی که سرشان در بازی شناسنامه های الکترونیک گرم بود، کار خود را کردند و نمونه‌ای از این شناسنامه را ارائه کردند که در آن قومیت و زبان درج نشده است.

آرمان ملی افزوده که در طرح شناسنامه الکترونیک، زبان و قومیت باشندگان غیرپشتون نادیده گرفته شده و بر پیشانی همه مهر افغان کوبیده شده است.

نویسنده آرمان ملی از دولت خواسته زمانی به توزیع شناسنامه‌های الکترونیک بپردازد که این مساله را حل کرده باشد.

همچنان آرمان ملی از مجلس نمایندگان خواسته تا به این موضوع توجه کرده و با در نظر گرفتن این موضوع مسوده قانون ثبت احوال نفوس را تصویب کند.

روزنامه ماندگار بار دیگر به وجود فساد در مجلس نمایندگان پرداخته است.

ماندگار نوشته که برای رهایی از فساد گسترده در مجلس باید نمایندگان واقعی اسناد لازم را برای افشای عاملان آن به رسانه‌ها بدهند.

به باور نویسنده ماندگار تا زمانی که ا ین ادعاها مستندسازی نشود، جلو هیچ فاسدی گرفته نمی‌شود.

ماندگار، تعاملات قومی و زبانی در مجلس، عدم حضور احزاب در ساختار مجلس و حکومت را مهم‌ترین عوامل فساد در مجلس نمایندگان شمرده است.

مطالب مرتبط