روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۸ حمل

انفجارهای شهر بوستون آمریکا، پیشروی پاکستان در خاک افغانستان و افزایش کشت مواد مخدر مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه ۲۸ حمل/فروردین کابل است.

روزنامه‌ ۸‌صبح انفجارهای شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا را بررسی کرده است.

۸‌صبح نوشته که جامعه جهانی برای مقابله با تروریسم باید به ریشه‌های آن بپردازد و باید کشورهایی که حمایت از ترور و خشونت را به عنوان پالیسی تعقیب می‌کنند، زیر فشار قرار دهد تا از این روش دست بردارند.

این روزنامه نوشته که برخی از کشورها سازمان‌های خشونت طلب را برای گسترش نفوذ و سلطه خود حمایت می‌کنند.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که در منطقه ما ارتش پاکستان از گروه‌های تروریستی استفاده می‌کند و سرنخ بسیاری از حادثات تروریستی در کشورهای جهان به این کشور می‌رسد.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که سرنخ حادثه تروریستی در آمریکا، به پاکستان می‌رسد.

آرمان ملی نوشته که حادثه شهر بوستون یک حرکت تروریستی بوده و "ما باور کامل داریم که این رخدادهای خونین تنها کار تروریست‌هایی است که رهبری‌شان در مخفیگاه‌های آنان یعنی در پاکستان قرار دارد."

اما روزنامه انصاف نوشته که با توجه به سابقه پرسش برانگیز چنین حوادثی در آمریکا، تروریستی بودن آن به دیده تردید نگریسته می‌شود.

انصاف به سوالات زیادی که در مورد حادثه یازدهم سپتامبر هنوز بی پاسخ مانده اشاره کرده و نوشته که باید منتظر بود که اینبار انفجار در بوستون، کدام بوستان را در ورای مرزهای آمریکا ویران خواهد کرد.

روزنامه سروش ملت به پیشروی پاکستان در خاک افغانستان اشاره کرده و نوشته پاکستان با این کار پرده از نیات تجاوزکارانه خود برداشته است.

سروش ملت افزوده که ایجاد یک حکومت وابسته در افغانستان برای پاکستان مفید است و می‌تواند خیال آن کشو را از بابت بحران مرزی راحت نماید. به این دلیل این کشور به ایجاد و تقویت طالبان دست زد.

نویسنده سروش ملت به پیمان‌های استراتژیک افغانستان با کشورهای عضو نیروهای ائتلاف اشاره کرده و نوشته که سکوت توام با رضایت این نیروها باید مورد توجه قرار گیرد.

سروش ملت نوشته که این سکوت در برابر تجاوز به تمامیت ارضی افغانستان، پیمان‌های استراتژیک را زیر سوال می‌برد.

اما روزنامه وحدت نوشته که حلقات خاصی در درون حکومت تلاش دارند تا این وضعیت را تشدید نموده و احساسات عمومی را برانگیزند.

وحدت نوشته حکومت‌های پاکستان و افغانستان هر دو در تلاش استفاده از این وضعیت هستند. پاکستان در حالی که درگیر انتخابات پارلمانی است با این کار تلاش دارد نشان دهد که چه اندازه در راستای حفاظت از سرحدات کوشا است.

نویسنده وحدت به این باور است که حکومت افغانستان نیز با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در تلاش است تا افکار عامه را مصروف سازد و از مسایل و بحران‌های داخلی منحرف سازد.

روزنامه اطلاعات روز افزایش کشت کوکنار در افغانستان را یک شکست فاحش برای حکومت افغانستان خوانده است.

اطلاعات روز نوشته که افغانستان همیشه تلاش کرده از طریق تشویق کشاورزان برای کشت محصولات مجاز زراعتی با کشت کوکنار مبارزه کند اما این استراتژی سبب افزایش کشت کوکنار شده است.

نویسنده اطلاعات روز از دولت افغانستان می‌خواهد که استراتژی خود را تغییر داده و بیشتر تلاشش را به مبارزه با با مافیای مواد مخدر متمرکز کند.

مطالب مرتبط