فرمانده ناتو در افغانستان: افغان‌ها از حوادث پس از ۲۰۱۴ نگران اند

Image caption دانفورد : افغانها به اندازه‌ای که از حوادث بعد از ۲۰۱۴ ترس دارند از طالبان نمی ترسند.

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که آمریکا و متحدان وی باید نیروهایش را در کابل و چهار گوشه این کشور بعد از سال ۲۰۱۴ نگهدارد. او درباره افزایش ناامنی در منطقه با خروج این نیروها هشدار داد.

ژنرال دانفورد که در نخستین حضورش در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا بعد از انتصاب در این سمت صحبت می‌کرد، گفت:" تعداد زیادی از افغان ها به من گفتند که آنان به اندازه‌ای که از حوادث احتمالی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان ترس دارند، از طالبان نمی ترسند."

او افزود:" این حس همه گیر است که دسامبر ۲۰۱۴ برای مردم افغانستان یک پرتگاه است."

دانفورد تاکید که نیروهای بین المللی باید حمایت قوی خود را از چهار مرکز آموزش نیروهای افغان حفظ کند و آمریکا بعد از سازمان ملل باید مهمترین نقش را در زمینه نظامی داشته باشد.

ژنرال دانفورد همچنین افزود که او پیش بینی نمی کند که تا سال ۲۰۱۴ توافقی صلح با طالبان حاصل شود و به گفته او طالبان احتمالا به نبرد خود ادامه خواهند داد.

در این نوشته از دانفورد نقل قول شده که کاخ سفید از تعهد خود درباره سطح نیروهای این کشور در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ که بر اساس تعهدات امنیتی دوجانبه با افغانستان صورت گرفت، تا بحال خودداری کرده است.

پیش از این جان کیری وزیر خارجه آمریکا نیز در کابل در نشست خبری با رئیس جمهوری افغانستان گفت که آمریکا به حمایت خود از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد داد.

او گفت شماری از نیروهای آمریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان خواهند ماند و "آمریکا اجازه برگشت به القاعده و طالبان را به افغانستان نخواهد داد."

تا کنون چندین مقام آمریکایی تایید کرده‌اند که یک تعدادی محدود نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان خواهند ماند اما تعداد این نیروها هنوز مشخص نشده است.

مطالب مرتبط