هراتی‌ها در برابر کنسولگری ایران اعتراض کردند

بیشتر از دو صد نفر از اهالی ولسوالی کهسان ولایت هرات امروز پنجشنبه ۱۸ آوریل در برابر کنسولگری ایران در شهر هرات دست به تظاهرات زدند.

این معترضان که اجساد نه نفر از بستگانشان را با خود حمل می‌کردند، می‌گویند که نیروهای امنیتی ایران این افراد را سال پیش در داخل خاک ایران تیرباران کردند.

آلبوم عکس این تظاهرات را اینجا ببینید

آنها می‌گویند سیزده نفر از اهالی ولسوالی کهسان در آگوست سال گذشته برای کار به ایران رفتند و بعد از آن ناپدید شدند.

در ماه دسامبر/آذر سال گذشته حدود ۱۵۰ نفر از باشندگان (ساکنان) شهرک اسلام قلعه به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند و مدعی شدند که نیروهای امنیتی ایران این سیزده نفر را در داخل خاک این کشور تیرباران کرده اند.

آنها گفتند که در این مورد مدارک در دست دارند و خواهان تحویل‌دهی جنازه‌های این سیزده نفر از دولت ایران شده بودند.

اما مقامات ایرانی در آن زمان ادعاهای معترضان را رد کردند.

آنها به رسانه‌های محلی گفتند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده باشند.

اعتراضات مسالمت‌آمیز

گزارشگر بی بی سی در هرات می‌گوید که معترضان در برابر کنسولگری ایران تجمع کرده بودند و تعدادی زیادی از نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در جلو و اطراف کنسولگری ایران مستقر شده اند.

معترضان در شعارهای خود ایران و رهبران آن را محکوم می‌کردند و خواهان دخالت سازمان ملل متحد برای تحقیق در این مورد شدند.

آنها می‌گفتند که این افراد قاچاقبر نبودند و اسلحه هم با خود حمل نمی‌کردند و "فقط برای پیدا کردن کار به ایران رفته بودند."

Image caption معترضان در شعارهای خود ایران و رهبران آن را محکوم می‌کردند و خواهان دخالت سازمان ملل متحد برای تحقیق در این مورد شدند.

گزارشگر بی بی سی می گوید که اعتراضات به صورت مسالمت آمیز به پایان رسید.

تحویل‌دهی اجساد به مقامات افغان

محمد قاضی‌زاده گزارشگر بی بی سی در هرات می‌گوید که مقامات محلی به او گفتند که اجساد این سیزده نفر در دو مرحله به مقامات افغانستان تحویل داده شد.

ابتدا دو روز پیش اجساد چهار تن از این افراد به دولت افغانستان تحویل داده شده بود و سپس نه تن دیگر یک روز بعد به مقامات محلی هرات تحویل داده شدند.

به گفته گزارشگر بی بی سی در هرات شماری از معترضان مدعی بودند که مقامات افغان از آنها خواسته بودند تا زمانیکه تمامی اجساد در اختیار دولت افغانستان قرار نگرفته دست به اعتراض نزنند.

پزشک قانونی/مسئولان طب عدلی در هرات گفته اند که اجساد به خوبی دفن نشده بودند و حالا بسیار خراب شده اند و از ظاهر آنها مشخص نیست که چگونه کشته شده اند اما آنها از این اجساد از طریق اکسری عکس برداری کرده اند که نتایج آن را تا چند روز آینده اعلام خواهند کرد.

اما شماری از معترضان مدعی بوده اند که علایم تیراندازی در اجساد به وضوح دیده می شده است.

مقامات محلی هرات از ابراز نظر مستقیم در این مورد خودداری کرده و گفته اند که تنها دولت مرکزی در کابل می‌تواند در این مورد ابراز نظر کند.

مقامات ایرانی نیز تا حال در مورد تحویل دهی اجساد به دولت افغانستان ابراز نظر نکرده اند.

مطالب مرتبط