۲۰ دانش آموز دختر در شمال افغانستان 'مسموم' شدند

Image caption آمار رسمی نشان‌ می‌دهد که در سال گذشته بیش از هفتصد دانش‌آموز در مکاتب مختلف ولایت تخار مسموم شده‌اند

مسئولان محلی در ولایت تخار مسمومیت ۲۰ دانش‌آموز دختر را در یک مکتب/مدرسه دولتی، تایید می‌کنند.

ریاست صحت/بهداشت ولایت تخار اعلام کرده است که این دختران، دانش‌آموزان مکتب/مدرسه "بی‌بی‌هاجره" هستند و سال گذشته نیز در رویداد مشابهی مسموم شده‌ بودند.

سلیمان مرادی، سخنگوی والی تخار گفت که این دانش‌آموزان صبح امروز در صنف/کلاس‌های درسی خود دچار نوعی مسمومیت شدند.

آقای مرادی گفت که گروه‌های بهداشتی برای بررسی وضعیت مسموم شده‌ها به مکتب فرستاده شده و جریان را از نزدیک بررسی کرده‌اند.

او گفت که تاکنون دلیل اصلی بی‌هوشی دختران دانش‌آموز مشخص نشده و تحقیقات را در این زمینه آغاز کرده اند.

Image caption مسئولان می‌گویند که دانش‌آموزان دختر مکتب بی‌بی‌هاجره سال گذشته نیز در رویداد مشابهی مسموم شده‌اند

سخنگوی والی تخار افزود که براساس معلومات اولیه، گفته شده که "ابتدا یک یا دو دانش‌آموز در داخل صنف جیغ کشیدند و بعدا تعداد دیگری از دانش‌آموزان در داخل و در محوطه بیرونی مکتب گریه‌کنان فریاد زدند."

پزشکان بیمارستان مرکزی تخار، وضعیت مسموم شده ها را قناعت بخش خوانده اما گفته اند که این مساله روان دانش‌آموزان را متاثر کرده است.

حفیظ‌الله صافی، رئیس بهداشت ولایت تخار هم گفت که احتمال دارد آثار بازمانده از مسمومیت سال گذشته عامل دگرگونی وضعیت روحی و روانی دختران دانش‌آموز شده باشد.

مسمومیت دانش‌آموزان در افغانستان به ویژه در ولایت شمالی تخار خبرتازه‌ای نیست. سال گذشته نیز در ماه جوزا/خرداد در چند رویداد مشابه ده ها دانش آموز تنها در دو ولسوالی تخار مسموم شدند.

موارد مشابه متعددی از مسمومیت دختران و پسران دانش‌آموز از ولایت‌های سرپل در شمال، خوست در جنوب شرق، غزنی، پروان، کاپیسا و ولایت مرکزی بامیان و شماری دیگر از ولایت‌های کشور در سال‌های اخیر گزارش شده‌اند.

رئیس بهداشت ولایت تخار همچنین گفت که تحقیقات خود را در مورد رویداد امروزی آغاز کرده‌اند و پس از بررسی ها روشن خواهند کرد که آنها مسموم شده اند یا از نظر روانی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

مبین غفوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در تخار می‌گوید که مسموم‌شده‌ها موقعی که به بیمارستان انتقال داده می‌شدند، در راهرو‌های بیمارستان با صدای "وحشتناکی" جیغ می‌کشیدند و فریاد می‌زدند. او گفت که تاکنون مقام‌های محلی موفق نشده‌اند که دلیل اصلی مسمومیت دانش‌آموزان را تشخیص دهند.

شوهر یکی از دانش‌آموزانی که خانمش در این رویداد بی‌هوش شده است به بی‌بی‌سی گفت که همسرش به او گفته که در محوطه مکتب سم پاشی شده است و مسئولان مکتب به دانش‌آموزان گفته‌اند که در مورد سم‌پاشی به کسی چیزی نگویند.

عبدالحی مدیر مکتب "بی‌بی‌هاجره" گفت که در یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ دانش آموز این مکتب مسموم شده‌اند. او افزود که عامل قضایای مشابه در گذشته، بیشتر سم پاشی در مکاتب بوده است.

آقای عبدالحی این را هم گفت که در موارد مشابه درگذشته دختران ابتدا از چشمان دختران "اشک جاری شده، سپس چیغ و فریاد زده و بی‌هوش شده‌اند."

بر اساس آمار رسمی ریاست بهداشت ولایت تخار، در سال گذشته بیش از ۷۰۰ دانش‌آموز در مکاتب مختلف این ولایت مسموم شده‌اند.