'افغانستان بد ترین جا برای کارکنان امداد رسان است'

Image caption گزارش منتشر شده از سوی دفتر مصئونیت نهادهای غیر دولتی( ANSO) نشان می دهد که درسه ماه اول سال جاری میلادی، ۳۹ مورد خشونت علیه کارمندان امداد رسان در افغانستان، ثبت شده است

افزایش حمله‌ها به کارکنان امداد، افغانستان را به مکان خطرناک برای این نیروها تبدیل کرده است. یک نهاد بین المللی در گزارش که بتازگی منتشر کرده، نوشته است که انتظار می رود وضعیت در سال ۲۰۱۳ به اندازه بد شود که در سال ۲۰۱۱ این کارکنان در افغانستان و سراسر جهان شاهد آن بودند.

براساس گزارش دفتر مصئونیت نهادهای غیر دولتی(ANSO) درسه ماه اول سال جاری میلادی ۳۹ مورد خشونت علیه این کارمندان امداد به استثنای کارمندان سازمان ملل متحد، ثبت شده است.

۲۰ مورد از این خشونت ها به گروهای مسلح مخالف دولت افغانسان،۱۱ مورد نیز به نیروهای طرفدار دولت و هشت مورد به گروه‌های تبهه کاران نسبت داده شده است.

این آمار نشان می دهد که خشونت نسبت به کارگران امداد نسبت به سال گذشته ۶۳ درصد افزایش یافته است.

کشته شدن دو کارمند هلال احمر افغانستان و زخمی شدن چهار نفر آنان در حمله مردان مسلح در پانزدهم آوریل سال جاری میلادی، از جمله این خشونت ها است.

گراردو پونتر اندولفی، رئیس کمیته صلیب سرخ بین المللی در کابل می‌گوید:"به نظر می رسد که این حمله عمدی بوده ولی عاملان آن مشخص نشده. خودرو حامل این افراد دارای آرم و نشان حلال احمر افغانستان بوده است."

او روز گذشته در کابل به خبر نگاران گفت: " این یک تراژدی نه تنها برای خانواده‌های قربانیان است، بلکه برای تمام کسانی است که به کمک های بهداشتی نیازمندند."

توماس موزیک رئیس انسو (ANSO) نیز در این باره به خبرگزاری سازمان ملل (IRIN) گفته است:" نشانه هایی از افزایش حملات به کارکنان امداد در سراسر کشور(افغانستان) دیده شده است."

او افزود این خشونت ها درست زمانی افزایش می یابد که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان آغاز شده است.

موزیک ادامه می دهد که افغانستان دوباره شاهد افزایش ۴۷ درصدی حملات نیروهای مخالف دولت است. آمار سه ماه گذشته به ما نشان می دهد که پیش بینی کنیم امسال به اندازه سال ۲۰۱۱ و شاید کمی کمتر برای کارمندان نهادهای غیر دولتی خشونت بار خواهد بود.

براساس گزارشی که در زمینه امنیت کارکنان امداد و سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ تهیه شده بود. ۳۰۸ کارمند امداد رسان در سراسر جهان کشته، ربوده و یا زخمی شدند. در حالیکه درسال ۲۰۱۰ تعداد آنان به ۲۴۵ نفر می رسید.

این گزارش نشان می دهد که از ۱۵۱ مورد حمله‌ به کارمندان ۵۱ مورد درافغانستان اتفاق افتاده که در این حادثه‌ها ۳۱ کارمند امداد رسان کشته، ۲۹ نفر زخمی و ۳۲ نفر نیز ربوده شدند.

مطالب مرتبط