'پنج حمله کننده انتحاری' در شرق افغانستان بازداشت شدند

Image caption در سال ۱۳۸۷ بر اثر حمله افراد مسلح مراسم هشتم ثور ناتمام ماند و حامد کرزی از این حمله جان سالم بدر برد.

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرد که پنج حمله کننده انتحاری، از جمله یک زن را روز ۲۹ حمل / فروردین در منطقه ثمر خیل ولایت ننگرهار، واقع در شرق افغانستان بازداشت کرده است.

روز جمعه، ٣٠ حمل/فروردین، صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در کابل به خبرنگاران گفت:" این افراد در نظر داشتند حملات گسترده تروریستی را روز هشتم ثور/اردیبهشت، سالروز پیروزی مجاهدین، در کابل و سایر شهرهای افغانستان راه اندازند."

او افزود که چهار جلیقه انفجاری، یک موتر/خودرو نیز از نزد این افراد کشف شده و شواهد نشان می‌دهد که آنان به تازگی از خارج افغانستان وارد شده‌بودند.

صدیقی بیان داشت که این افراد تلاش داشتند که به دو نهاد غیر نظامی حمله کنند که به دلیل مسایل امنیتی نمی تواند از این نهادها نام ببرد، زیرا پلیس در تلاش است تا افراد مرتبط با این عملیات را نیز بازداشت کند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان افزود که برنامه ریزی برای حمله به نهادهای غیر نظامی نشان دهنده تغییر تاکیتک سازمان دهندگان حملات تروریستی است.

او افزود که نیروهای اطلاعاتی افغانستان اکنون از توانمندی زیادی بر خوردار هستند و از پیشاپیش از تمام برنامه ریزی این نوع حملات مطلع می شوند و توان تعقیب مظنونان را دارند.

صدیقی تاکید کرد که تحقیقات در زمینه عملیات مورد نظر بازداشت شدگان ادامه دارد تا سرنخهای بیشتر از سازمان‌دهندگان اصلی این حملات به دست آید.

او همچنین به افزایش نا امنی در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان هم اشاره کرد و گفت که با کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای طالبان، آرامش در این منطقه برقرار شده است.

صدیقی بدون ذکر نام کشور خاصی، گفت:" کشورهایی که در شرق افغانستان موقعیت دارند، زمانی که از احداث جاده ای به طول ۷۵ کیلومتر میان چین و افغانستان از مسیر بدخشان آگاه شدند اقدام به نا امن کردن این ولایت نمود تا افغانستان محتاج این کشور باشد."

در یک ماه گذشته ولسوالی وردوج ولایت بدخشان شاهد درگیری‌های خونین میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان بوده است.

در سال ۱۳۸۷ براثر حمله افراد مسلح به مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد پیروزی مجاهدین در کابل، سه تن به شمول یک نماینده پارلمان کشته و ۹ نفردیگر مجروح شدند.

اسفند ماه سال گذشته ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یک کامیون حامل بیش ازهفت تن مواد انفجاری را در کابل کشف و خنثی کرده است.

شفیق الله طاهری سخنگوی این اداره به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "انفجار این مقدار مواد انفجاری می‌توانست، تا فاصله یک هزار و پنجصد متری همه چیز را نابود و ویران‌کند."

مطالب مرتبط