طالبان: آلمان از ادامه حضورش در افغانستان پشیمان خواهد شد

گروه طالبان در واکنش به پیشنهاد آلمان مبنی بر ادامه ماموریت شماری از نیروهای این کشور در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴ گفته اند، آلمانی ها از این اقدام خود پشیمان خواهند شد.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان می خواند، با ارسال ایمل به رسانه ها، این اقدام آلمان را ادامه اشغال افغانستان توصیف کرده است.

در نامه آقای مجاهد آماده است: به مردم جرمنی مشوره می دهیم که دیگر نگذارند حکومت شان با آمریکایی ها درتداوم اشغال و رنجانیدن ملت افغان سهم گرفته و برای خوشنودی و منافع آمریکا مصیبت افغانهای مظلوم را طولانی‌تر سازد.

توماس دی‌میزیری وزیر دفاع آلمان روز جمعه نوزدهم آپریل/ آوریل در برلین گفت آلمان آماده است ماموریت حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ از نیروهایش در افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ در افغانستان تمدید کند.

وزیر دفاع آلمان گفت این پیشنهاد در صورتی عملی خواهد شد که دولت افغانستان رسما چنین چیزی را تقاضا کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با آن موافق باشد.

توماس دی‌میزیری گفت اگر ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان تمدید شود، آنها در کابل و مزار شریف در شمال افغانستان، باقی خواهند ماند، آموزش نیروهای افغان و مشورت دهی به این نیروها از وظایف اصلی نیروهای آلمانی در صورت ادامه ماموریت آنها اعلام شده است.

در حال حاضر ۴۲۰۰ سرباز آلمانی در شمال افغانستان مستقر اند.

وزارت داخله افغانستان از این پیشنهاد آلمان استقبال کرده است. صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله گفت، حضور نیروهای خارجی در افغانستان باید همخوان با نیازهای افغانستان باشد و قانونمند شود.

Image caption در حال حاضر بیش از چهار هزار نیروی آلمانی در شمال افغانستان مستقر اند

اما حالا طالبان می گویند، این اقدام آلمان ادامه اشغال است و اگر نیروهای آلمانی در افغانستان باقی بمانند، کماکان از اهداف حملات گروه طالبان خواهند بود.

سخنگوی طالبان جنگ کنونی در افغانستان را جنگ آمریکا توصیف کرده و از مردم و دولت آلمان خواسته اند خود را از این جنگ کنار بکشند.

آلمان نخستین کشوری است که بصورت مشخص پیشنهاد کرده است که حاضر است ماموریت شمار مشخصی از نیروهایش را پس از ۲۰۱۴ در افغانستان تمدید کند.

بقیه کشورها اما هنوز برنامه مشخصی برای حضور یا عدم حضور شان بعد از ۲۰۱۴ اعلام نکرده اند. آمریکا که بیشترین نیرو را در افغانستان دارد، گفته است همه گزینه ها از خروج کامل تا باقی ماندن شماری از نیروهایش در افغانستان، روی میز و در حال بررسی است.

با آنکه از نظر اقتصادی وعده های کمک های مالی قابل ملاحظه ای داده شده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا همه نیروهای تحت فرمان ناتو افغانستان را ترک خواهند کرد یا شماری از آنها باقی خواهند ماند.

پیمان امنیتی آمریکا_افغانستان که بخشی از پیمان استراتژیک میان دو کشور است، هنوز امضا نشده و کشورهای دیگر نیز تا کنون حرف مشخصی در مورد حضور یا عدم حضور شان پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان نگفته اند.

مطالب مرتبط