نمایشگاه 'شهر‌کتاب' در کابل برگزار شد

Image caption نجیب منلی: تعداد عنوان کتاب‌های چاپ شده در افغانستان به حدود هزار عنوان در یک سال می‌رسد

برای تجلیل از روز جهانی کتاب، برای اولین بار در کابل نمایشگاه 'شهر کتاب' گشایش یافت.

نجیب منلی مسئول نمایشگاه 'شهر کتاب' در مراسم افتتاح این نمایشگاه به خبرنگاران گفت:"در این نمایشگاه دو هزار عنوان کتاب موجود می باشد که در افغانستان کم سابقه است."

نمایشگاه 'شهر کتاب' که تا روز پنج شنبه ادامه خواهد یافت، از سوی مجموعه‌ای از کتاب فروشان، ناشران و شماری از نهاد‌های فرهنگی و مدنی در کابل، با حمایت دولت افغانستان برگزار شده است.

برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند که بعد از این همه ساله نمایش 'شهرکتاب' برپا خواهد شد.

مقامات در افغانستان می‌گویند: به دلیل مشکلات در عرصه چاپ و نشر اکنون رقابت در عرصه کتاب میان ناشران در افغانستان غیر ممکن می‌باشد، زیرا تاکنون نتوانسته‌ایم که نیازهای داخلی را به کتاب رفع کنیم.

آقای منلی در مورد مشکلات ناشران خصوصی در افغانستان گفت که افغانستان پنج سال است جواز شماره بین المللی کتاب (ISBN) را دریافت کرده‌ ولی تاکنون نتوانسته است که به ناشران، شماره بین المللی بدهد و این سبب شده که ارقام دقیق کتاب‌های چاپ شده در افغانستان را ندانیم.

در حاشیه این نمایشگاه قرار است که روز سه شنبه به نویسندگان برتر افغانستان جایزه‌ای از سوی موسسه ادبی 'کلک زرین' داده شود.

روز پنجشنبه مراسم ویژه برای کودکان در نظر گرفته شد که نمایش کتاب کودکان، قصه گویی برای کودکان و تائتر عروسک‌ها از جمله برنامه آن روز خواهد بود.

هدف از این فعالیت‌ها ترویج فرهنگ کتاب خوانی در افغانستان اعلام شده است.

نظر به آمار غیر رسمی حدود یک میلیون جلد کتاب از کشورهای همسایه افغانستان وارد بازار کتاب این کشور می‌شود که بیشترین کتاب‌های وارد شده از ایران و بعد پاکستان هستند.

سالانه حدود هزار عنوان کتاب در افغانستان به چاپ می‌رسد که در مقایسه با همسایگان آن کشور شمار بسیار ناچیزی هست.

اکنون نه میلیون نفر در افغانستان به مدسه می روند و بیش از ۱۴۰ هزار نفر نیز در مراکز آموزش عالی در این کشور مشغول تحصیل هستند.

مطالب مرتبط