روزنامه های کابل: شنبه ۳۱ حمل

Image caption کارتون طنز روزنامه افغانستان

بحث‌ها در مورد مذاکرات افغانستان و آمریکا برای امضای توافقنامه امنیتی، موضوع تصویب لایحه قانون انتخابات و انتخابات آینده ریاست جمهوری و احتمال تمدید مدت حضور نیروهای آلمانی پس از سال ۲۰۱۵ در کشور از موضوعاتی است که در بیشتر عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل به چشم می‌خورد.

روزنامه های چاپ کابل علاوه بر موضوعات مختلف دیگر همچنین مطالبی در مورد رویدادهای جهانی چاپ کرده و بیشتر به رویداد بمبگذاری در بوستون آمریکا و بازداشت پرویز مشرف در پاکستان پرداخته اند.

امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه ۲۸ حمل/فروردین در دیداری با مشاوران خود گفت که برای امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا عجله‌ای در کار نیست.

آقای کرزی تاکید کرده که افغانستان دیدگاه‌های خود را مبتنی بر منافع ملی خود به جانب آمریکا برای عقد تفاهمنامه امنیتی پیش کرده و انتظار دارد در این توافقنامه صلح و امنیت در کشور تامین شود و به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی احترام.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود به این موضوع پرداخته و نوشته که هر دو طرف تلاش دارند به هر نحوی که شده در توافقنامه امنیتی، بیشتر منافع خود را بگنجانند.

روزنامه با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری که گفته هیچ کشوری مسئولیت حفظ پایگاه های آمریکا را در افغانستان تضمین نخواهد کرد نوشته که "از سخنان رئیس جمهوری بر میآید که آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های نظامی خود در افغانستان با کشورهای همسایه نیز وارد مذاکره شده است." که این موضوع به نظر روزنامه "بوی یک معامله" خطرناک می‌دهد.

دولت افغانستان انتظار دارد که با امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا، حضور سربازان خارجی‌‌ایکه پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند قانونمند شود، اما آمریکا برای امضای این توافقنامه از دولت افغانستان خواسته که با مصئونیت دهی به سربازانش مخالفت نشان ندهد.

روزنامه هیواد هم در سرمقاله خود نوشته است که حکومت افغانستان برای امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا از واشنگتن خواهد خواست که در کنار احترام به منافع و حاکمیت ملی افغانستان جلو "مداخله کشورهای ایران و پاکستان" در امور افغانستان را بگیرد.

اتهام حکومت علیه سیا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود به نقل از ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که سازمان اطلاعاتی آمریکا را مسئول اصلی رویداد هفتم آپریل امسال در ولایت کنر دانسته است.

دو هفته پیش در هژدهم حمل/فروردین در یک عملیات هوایی ناتو در ولایت شرقی کنر، دست کم یازده کودک و شش زن کشته شدند. حکومت افغانستان هیاتی را برای بررسی این رویداد موظف کرد و به محل فرستاد.

نویسنده ویسا نوشته است که طبق تحقیقات حکومت افغانستان، این عملیات توسط قطعه‌ای موسوم به صفر-چهار (۰۴) که از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا حمایت و تمویل می‌شود، راه اندازی شده است.

ویسا این موضوع را به راهبرد نظامی-امنیتی آمریکا ارتباط می دهد و نوشته است که حکومت افغانستان باید حین امضای موافقت نامه امنیتی نگاهی به کارنامه نظامیان آمریکایی در کشور در سالهای گذشته بیاندازد.

روزنامه سخن‌جدید نیز عنوان اصلی خود را به اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری اختصاص داده و نوشته است که حکومت افغانستان در تلاش "محدود کردن عملیات‌های سیا در کشور" است.

به نظر نویسنده، حکومت افغانستان با محدود ساختن فعالیت های سازمان اطلاعاتی آمریکا در کشور، به استقلالیت و تامین تمامیت ارضی نزدیکتر خواهد شد.

انتخابات

افغانستان تا کمتر از یک سال دیگر قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را برای معرفی رئیس جمهوری جدید برگزار کند اما هنوز قانون انتخابات تصویب نشده و احزاب و ایتلاف‌های سیاسی نگرانی‌های خود را در این زمینه مطرح کرده اند.

قرار است این هفته شورای ملی جلسه های خود را به تصویب لایحه قانون انتخابات متمرکز کند از اینرو شماری از روزنامه های چاپ کابل در مورد انتخابات و جنجال تصویب لایحه قانون انتخابات در شورای ملی نوشته اند.

۸صبح، نوشته است که تصویب قانون انتخابات با توجه به این که شفافیت و سلامت انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را تضمین می‌کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

این روزنامه در سرمقاله خود زیر عنوان "بایدهای قانون جدید انتخابات" نوشته است که نبود قانون جامع برای برگزاری انتخابات سبب بروز موارد متعدد تقلب در انتخابات های گذشته شده از اینرو نیاز است که در قانون جدید "مکانیزم‌های روشن" برای جلوگیری از تقلب پیش بینی شود.

به نظر نویسنده ۸صبح، در قانون جدید، برای عاملان تقلب در انتخابات باید مجازات سنگین در نظر گرفته شود، معضل ثبت نام رای دهندگان حل و برای احزاب سیاسی نیز جایگاه مشخصی در انتخابات مد نظر گرفته شود.

روزنامه وحدت اما به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن تاکید کرده و نوشته است که مردم افغانستان انتظار دارند رئیس جمهوری کشور، به تعهدات خود برای برگزاری انتخابات وفا کند.

افغانستان در برگزاری انتخابات های مجلس نمایندگان، ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی تجربه های کامیابی ندارد از اینرو بسیاری از ناظران نگران انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ هستند.

مطالب مرتبط