دست‌کم ۵۲ دانش‌آموز دختر در شمال افغانستان به دلیل تهوع بیمارستانی شدند

Image caption در سه روز گذشته این دومین بار است که دختران دانش‌آموز در تخار مسموم شده‌اند

‌مسئولان بیمارستان مرکزی ولایت تخار در شمال افغانستان از مسمومیت احتمالی ۵۲ دانش آموز دختر خبر داده‌اند.

عبدالجمیل فروتن، سرپرست بیمارستان مرکزی شهر تالقان تخار گفته است که دانش‌آموزانی که به بیمارستان منتقل شدند، حالت تهوع و نفس تنگی داشته‌اند.

آقای فروتن گفت که زود است که بگویند دختران واقعا مسموم شده‌اند. او گفت که مسئولان بهداشت در مرکز، بررسی می‌کنند که عامل اصلی دگرگونی وضعیت بهداشت دختران چه بوده است.

این دومین قضیه از این دست در ولایت تخار در شمال افغانستان در سه روز گذشته است.

روز پنجشنبه ۲۹ حمل/فروردین نیز در رویداد مشابهی ۲۰ دانش آموز یک مکتب دخترانه در ولایت تخار دچار نوعی مسمومیت شدند.

خبرنگاری بی‌بی‌سی در تخار می گوید که این دختران، دانش‌آموزان مکتب/مدرسه دخترانه بی‌بی مریم هستند. مکتب بی‌بی‌مریم در فاصله نزدیک از حوزه دوم امنیتی تخار موقعیت دارد.

مسئولان بیمارستان تخار، گفته اند که احتمالا تعداد این دختران زیاد است، یک پزشک این بیمارستان گفت که ابتدا بیش از ۴۱ دانش آموز دختر با حالت نا مناسبی به بیمارستان منتقل شدند و بعدا تعداد دانش‌آموزان به ۵۲ نفر رسید.

گفته شده است که بعضی از دانش‌آموزان هم به مراکز و کلینیک‌های بهداشتی نزدیک به مکتب بی‌بی مریم، منتقل شده اند.

خانوده‌های دانش آموزان مسئولان معارف ولایت تخار را به بی توجهی به فرزندان خود متهم کرده و هشدار داده اند که اگر این وضعیت تکرار شود تکرار شود، به دختران شان اجازه رفتن به مکتب را نخواهند داد.

اما وهاب ظفری رئیس معارف ولایت تخار گفت که "بحث مسمومیت و موضوع دگرگونی وضعیت روحی دختران دانش آموز در مکاتب این ولایت، دو مساله جدا است." آقای ظفری هر نوع گزارش از مسمومیت دختران دانش‌آموز را رد کرد.

او گفت که دختران دانش‌آموز تلقین شده‌اند.

Image caption خانواده‌های دانش‌آموزان مکتب ‌بی‌بی‌مریم هشدار داده اند که اگر مسمومیت دختران تکرار شود، به فرزندان خود اجازه رفتن به مکتب نخواهند داد

رئیس معارف تخار گفت که افرادی هستند که به نفع دشمنان افغانستان چنین توطئه‌هایی را سازمان می‌دهند تا دانش‌آموزان از رفتن به مکاتب دل‌سرد شوند.

در رویداد سه روز پیش سخنگوی والی تخار تایید کرده بود که دختران دانش آموز، در جریان ساعت درسی دچار نوعی مسمومیت شده بودند.

حوادث از این دست که به "مسمومیت" مسمی شده، در ولایت تخار موضوع تازه‌ای نیست. سال گذشته نیز بیش از هفتصد دانش آموز دختر در مکاتب مختلف ولایت تخار "مسمومگ شدند.

مسئولان امنیتی تاکنون فرد و یا گروهی را در ارتباط به مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت و یا هم شناسایی نکرده اند اما سال گذشته حدود ۱۱ تن به شمول یک دختر در پیوند به دست داشتن در مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط