گروه طالبان سرنشینان خارجی یک هلیکوپتر غیرنظامی را در ولایت لوگر گروگان گرفت

Image caption پلیس لوگر می گوید که این هواپیما در یک منطقه خارج از کنترل نیروهای دولتی مجبور به نشست اضطراری شده است

یک هلیکوپتر غیرنظامی که حامل شماری از شهروند خارجی بوده در ولایت لوگر در جنوب شرق افغانستان، مجبور به نشست اضطراری شده و به دست طالبان افتاده است.

دین محمد درویش سخنگوی والی لوگر گفت که این هلیکوپتر مربوط به شرکت ساختمانی امتاع ترکیه است و روز گذشته در مسیر خوست-کابل به دلیل خرابی وضع هوا، در منطقه ای‌ که تحت کنترل مخالفان مسلح است، مجبور به نشست اضطراری شده است.

آقای درویش گفت افرادی که گروگان گرفته شده اند ۷ شهروند ترکیه یک مترجم افغان و دو خلبان اوکراینی هستند.

اما وزارت خارجه ترکیه با تائید این خبر اعلام کرده است که هشت تن از شهروندان این کشور در لوگر، از سوی طالبان به گروگان گرفته شده اند.

Image caption سخنگوی والی لوگر گفت که از راه های مختلف تلاش می کنند که گروگان ها را از اسارت طالبان بیرون کنند

گروه طالبان با پخش خبرنامه‌ای گفته اند که تمام یازده سرنشین هلیکوپتر را با خود به یک منطقه امن برده اند.

لوگر از ولایت‌های نسبتا نا امن در جنوب شرق پایتخت در فاصله ۵۰ کیلومتری از مرکز کابل موقعیت دارد.

تلاش برای رهایی گروگان‌ها

رئیس خان صادق آمر امنیت فرماندهی پلیس لوگر هم گفت که این هلیکوپتر عصر روز گذشته، یکشنبه ۱ثور/اردیبهشت به دلیل خرابی وضعیت هوا، مجبور به نشست اضطراری شده است.

سخنگوی والی لوگر به بی‌بی‌سی گفت که طالبان سرنشینان این هواپیمای غیرنظامی را با خود به منطقه "تنگ دره" ولسوالی ازره انتقال داده‌اند.

آقای درویش پیشتر گفته بود که این هلیکوپتر مربوط شرکتی به نام "خراسان" بوده و با هفت سرنشین ترک و یک خلبان افغان در ولسوالی ازره به دست طالبان افتاده است. او گفت که از شخصیت های متنفذ قومی و بزرگان محل برای نجات اتباع ترک و افغان خواسته اند که با سران طالبان صحبت کنند.

پلیس لوگر هم تایید می‌کند که تنگ دره و منگل دره از نا امن ترین نقاط ولایت لوگر به شمار می روند.

رئیس خان صادق آمر امنیت فرماندهی پلیس لوگر همچنین گفت که منطقه منگل دره از کنترل نیروهای دولتی خارج است و تلاش دارند سرنشینان این هلیکوپتر را با صحبت با بزرگان و ریش سفیدان محل از اسارت طالبان بیرون کنند.

ادعای طالبان

گروه طالبان در خبرنامه‌ای که به رسانه ها فرستاده اند گفته اند که یازده سرنشین یک هلیکوپتر نظامی مربوط نیروهای آمریکایی را در منطقه دره منگل ولسوالی ازره به اسارت خود در آورده اند.

در خبرنامه طالبان آمده است که در میان گروگان ها ۹ افسر نظامی آمریکا و ۲ مترجم آنها شامل است. طالبان گفته اند که سرنشینان هلیکوپتر اونیفورم نیروی نظامی آمریکا به تن داشته اند.

طالبان همچنین ادعا کرده اند که این هلیکوپتر از ولایت خوست به طرف ولسوالی بگرام ولایت پروان در حرکت بود که به دلیل مشکلات فنی مجبور به نشست اضطراری در لوگر شده است.

اما مقام های محلی در لوگر گفته اند که هلیکوپتری که در ولسوالی ازره نشست اضطراری کرده است یک هواپیمای غیرنظامی است که رنگ آبی دارد. ولسوالی ازره در نزدیکی مرز پاکستان از نقاط نا امن لوگر در جنوب شرق افغانستان است.

سازمان ملل می گوید این هلیکوپتر متعلق به این سازمان نبوده است.

سخنگوی نیرهای ائتلاف بین المللی هم گفته که در جستجو برای یافتن گروگانها همکاری خواهد کرد.

مطالب مرتبط