اعتراض وزارت داخله افغانستان به ۱۵هزار درخواست غیرقانونی اعضای شورای ملی

مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور افغانستان روز گذشته از مداخله شماری از اعضای مجلس نمایندگان و سنا، در امور کاری این وزارت، به شورای امنیت ملی شکایت کرده و خواهان پایان این مداخلات شد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله امروز به خبرنگاران گفت که در چهار ماه گذشته وزیر امور داخله ۳۱ بار به مجلس نمایندگان و ۱۴ بار به مجلس سنا فراخوانده شده است.

او گفت در بیشتر موارد، موضوعات مورد بحث، کاری و استراتژیک نبوده بلکه مباحث شخصی و سلیقه مطرح شده است.

صدیقی همچنین از درخواست‌های غیرقانونی نمایندگان این دو مجلس شکایت کرد و گفت که در چهار ماه گذشته، بیش از ۱۵ هزار، عریضه به این وزارت رسیده است.

صدیق صدیقی در مورد محتوای این درخواست‌ها گفت: "درخواست‌ها شامل صدور مجوز تاکسی، تعیینات غیرقانونی در پست های مختلف، هستند."

Image caption سخنگوی وزارت داخله گفت که تا کنون بیش از ۱۵۲۰۰ درخواستی از نمایندگان شورای ملی به این وزارت رسیده است

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که اگر قرار باشد افراد به سفارش نمایندگان مجلس در پست‌های مختلف منصوب شوند و یا از پست خود عزل شوند، سیستم وزارت داخله آسیب جدی خواهد دید.

آقای صدیقی افزود چنین مداخلاتی از سوی اعضای مجلس نمایندگان و سنا، سبب می شود تا وزارت داخله نتواند اصلاحات لازم را در ساختار این وزارت به فرجام برساند.

"دیگر قابل پذیرش نیست"

سخنگوی وزارت داخله می گوید در مواردی به درخواست نمایندگان پاسخ مثبت داده شده است: "به خاطر فشارهایی که بر وزارت وارد می‌شد، از سوی وزارت هم اجراتی صورت گرفت. اگر صورت نمی گرفت وزیر باید بیشتر از ۳۱ بار به مجلس می‌رفت، بیش از چند بار استیضاح می‌شد و تحقیر و توهین می‌شد."

آقای صدیقی به طور نمونه از گماشته شدن شماری از افراد پلیس، برای خدمت به نمایندگان یاد کرد و آن را غیرقانونی خواند.

صدیق صدیقی با توجه به عملی شدن برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی و نزدیک شدن تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، این مشکل را صدمه خطرناکی برای وزارت داخله خواند و تاکید کرد که این موضوع دیگر "قابل پذیرش نیست".

اما فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنای افغانستان ادعاهای وزارت داخله را کاملا رد می‌کند.

او می‌گوید: "تمام نظام را به جرات چلنج می‌دهم که ثابت کنند که من کسی را جایی مقرر(منصوب) کرده باشم. من که رئیس مجلس هستم کسی را مقرر نکرده ام، یک سناتور دیگر چطوری می تواند این کار را بکند"

وی افزود که آنان بر اساس قانون وزرا را به مجلس فرامی‌خوانند و برای رسیدگی به مشکلات موکلان خود به وزارت‌ها سر می‌زنند.

نمایندگان مجلس هر هفته دو روز برای رسیدگی به مشکلات موکلان خود به وزارتخانه‌ها سر می‌زنند.

در روزهای اخیر، نمایندگان هردو مجلس همدیگر را نیز به دست داشتن در فساد متهم کرده اند.

روز گذشته شماری از سناتوران، اعضای مجلس را به دست داشتن در فساد متهم کردند و پیشتر از این، شماری از نمایندگان مجلس از سوی هم‌قطارانشان به گرفتن پول از وزیران کابینه متهم شده بودند.

موضوعی که چند بار در جلسات عمومی مجلس نیز مطرح شد.

مطالب مرتبط