روزنامه‌های کابل: دوشنبه دوم ثور

تنش‌ها میان مجلس نمایندگان و مجلس سنا، مسمومیت دختران دانش آموز در تخار و افزایش حملات مخالفان به نیروهای امنیتی مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های دوشنبه دوم ثور/ اردیبهشت کابل است.

روزنامه افغانستان نوشته که جنجالهای مجلس نمایندگان و مجلس سنا با یکدیگر، وجود نابسامانی‌ها و ضعف کارکردهای نهادها و ادارات مسئول را به خوبی نشان می‌دهد.

افغانستان افزوده مجلس سنا بخشی از حقیقت وجود فساد در مجلس نمایندگان را روشن کرد و مجلس نمایندگان نارسایی‌هایی را در مجلس سنا آشکار ساخت. حکومت نیز از دخالت‌های شماری از وکلا و سودجویی این عده شکایت کرد.

به باور نویسنده افغانستان باید نتیجه گرفت که همه نهادها و ادارات در وجود و گسترش فساد اداری نقش دارند.

روزنامه سخن جدید نوشته وظیفه اساسی و اصلی نمایندگان مردم در مجلس تهیه قوانین، نظارت بر اجرای آن و دفاع از حقوق مردم است و نیازی نیست که نمایندگان در پارلمان به جان یکدیگر بیفتند و با اتهام و جنگ لفظی در مقابل یکدیگر صف آرایی کنند.

سخن جدید افزوده که اکنون انتظارها از دو مجلس پارلمان به پایین ترین سطح خود رسیده و این نگرانی وجود دارد که اهمیت خود را در جامعه از دست داده و در دراز مدت با موانع و دشواری‌هایی رو به رو گردد.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که طالبان و گروه های افراطی از گسترش روند تعلیم و تربیه می‌ترسند زیرا بقای این گروه‌ها را عقب ماندگی فرهنگی تضمین می‌کند.

۸‌صبح از مقامات عالی رتبه حکومت و وزارت آموزش و پرورش انتقاد کرده که برای دلجویی از دانش آموزانی که در ولایت تخار مسموم شدند، هیچ کاری انجام ندادند.

روزنامه ۸‌صبح به سابقه این رویداد در سال گذشته در ولایت تخار اشاره کرده و نوشته که آن زمان شماری از عاملان مسمومیت دانش آموزان دختر بازداشت شده بودند اما مسموم سازی‌های اخیر نشان می‌دهد که شبکه آنان متلاشی نشده است.

نویسنده ۸‌صبح از نیروهای امنیتی خوسته تا برای متلاشی ساختن این شبکه تلاش کنند.

روزنامه وحدت به گزارش یکی از سازمانهای بین‌المللی در مورد افزایش حملات طالبان در سه ماه اخیر اشاره کرده و نوشته که این گزارش نشان می‌دهد که با کاهش سهم نیروهای خارجی در جبهه های جنگ، تلفات بیشتر بر دوش نیروهای افغان افتاده است.

وحدت افزوده که توانایی نیروهای امنیتی افغان به حدی نیست که بتوانند مانع اقدامات طالبان گردند به این دلیل نه تنها از شدت جنگ کاسته نشده بلکه افزایش یافته است.

"به ادبیات کودک توجه شود" عنوان مطلبی است در روزنامه آرمان ملی.

روزنامه آرمان ملی به پیشواز روز جهانی کتاب از مقامات آموزش و پرورش افغانستان خواسته تا به کودکان توجه بیشتر نمایند.

آرمان ملی نوشته که افغانستان از شمار کشورهایی است که در آن ادبیات کودک از نظرها افتاده است. بی هیچ تردیدی باید قبول کرد که آفرینشگران ما کمتر به این مساله توجه کردند.

نویسنده آرمان ملی از دولت خواسته که برای چاپ و کار در زمینه رشد ادبیات کودک کار کند.

مطالب مرتبط