نشست قریب الوقوع افغانستان و پاکستان در بروکسل

Image caption آقای فیضی همچنین در مورد عدم همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان گفته است که صبر مردم آن کشور تمام شده است

قرار است به زودی نشست فوق العاده‌ای در بروکسل میان افغانستان و پاکستان برگزار شود.

این نشست به ابتکار آمریکا برگزار خواهد شد.

در این نشست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سران ارتش پاکستان شرکت خواهند داشت.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، به رسانه گفته است که محور گفتگوها روند صلح افغانستان و وضعیت امنیتی این کشور بعد از خروج نیروهای رزمی ناتو از افغانستان خواهد بود.

نظر به گفته‌های آقای فیضی، مشکلاتی که اخیرا در روابط میان پاکستان و افغانستان ایجاد شده است، از جمله چگونگی تاسیس دروازه مرزی توسط ارتش پاکستان در امتداد خط دیورند در ولسوالی 'گوشته' ولایت ننگرهار، از موضوعاتی است که در این گفت و گو‌ها مطرح خواهد شد.

آقای فیضی همچنین در مورد عدم همکاری پاکستان گفته است که صبر مردم افغانستان تمام شده است.

این نشست در حاشیه اجلاس وزیران خارجه ناتو در بروکسل انجام خواهد شد.

چند روز پیش وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای پاکستانی اخیرا علاوه بر اینکه وارد قلمرو افغانستان شده‌ اند، در خاک این کشور "دروازه مرزی" تاسیس کرده‌اند، به انتقال و جابجایی سلاح و نیرو در امتداد مرز نیز پرداخته‌اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در جلسه شورای امنیت ملی به وزارت های امور داخله، دفاع و همچنین وزارت امور خارجه دستور داده که هرچه زودتر دروازه مرزی را که پاکستان ایجاد کرده، بردارند.

تنش‌های بیشتر

در ماه‌های گذشته روابط میان افغانستان و آمریکا و افغانستان و پاکستان پر تنش بوده است.

آقای کرزی، آمریکا را متهم کرد که با گروه طالبان، بدون اطلاع دولت او در گفتگو بوده است. مقام‌های آمریکایی اظهارات آقای کرزی را باور نکردنی توصیف کردند.

همچنین در هفته‌های گذشته روابط نه چندان گرم افغانستان و پاکستان نیز سردتر شده است. مقام‌های افغان پاکستان را متهم به حمایت از گروه های تروریستی کرده اند.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که عدم همکاری پاکستان با روند صلح در ده سال گذشته باعث شده که تلاش‌های صلح افغانستان با گروه های مخالف مسلح، به نتیجه‌ای نرسد.

مطالب مرتبط