کرزی برای دیدار با مقامات پاکستان عازم بروکسل شد

Image caption حامد کرزی به وزارت‌های امور داخله، دفاع و خارجه دستور داده که هرچه زودتر دروازه مرزی را که پاکستان ایجاد کرده، بردارند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و آمریکا به بروکسل رفت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای خبر داده که رئیس جمهور کرزی در راس یک هیئت بلندپایه امروز عازم بروکسل پایتخت بلژیک شد.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده که روند صلح و مشکلات اخیر بین پاکستان و افغانستان در ارتباط به تاسیس دروازه مرزی توسط ارتش پاکستان در امتداد خط دیورند در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار موضوعات اصلی این نشست هستند.

این نشست به ابتکار آمریکا برگزار می‌شود.

داکتر زلمی رسول وزیر خارجه، ژنرال بسم الله محمدی وزیر دفاع و داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.

این نشست در حاشیه اجلاس وزیران خارجه ناتو در بروکسل انجام خواهد شد.

"ادامه فشار نظامی بر دشمنان افغانستان"

قرار است نشست وزرای خارجه ناتو بعد از ظهر امروز در مقر ناتو در بروکسل برگزار شود. افغانستان و نبردها در سوریه موضوعات اصلی این نشست می‌باشند.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت که برای وادار کردن طالبان به صلح باید به آنها فشار نظامی وارد شود.

او گفت: "من هنوز فکر میکنم که بهترین راه برای تسهیل روند سیاسی، ادامه فشار نظامی است تا دشمنان افغانستان بدانند که هیچ شانسی پیروزی در میدان جنگ ندارند. در این زمینه من در مورد پیشرفت‌های نیروهای امنیتی افغان خوشبین هستم."

آقای راسموسن گفت: "انتظار دارم در این نشست چارچوب تلاش‌های ما برای حمایت مالی موثر، منسجم و مناسب نیروهای امنیتی افغان پس از ۲۰۱۴ مشخص شود."

تنش‌های بیشتر

چند روز پیش وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای پاکستانی اخیرا علاوه بر اینکه وارد قلمرو افغانستان شده‌ اند، در خاک این کشور "دروازه مرزی" تاسیس کرده‌اند، به انتقال و جابجایی سلاح و نیرو در امتداد مرز نیز پرداخته‌اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در جلسه شورای امنیت ملی به وزارت های امور داخله، دفاع و همچنین وزارت امور خارجه دستور داده که هرچه زودتر دروازه مرزی را که پاکستان ایجاد کرده، بردارند.

گفته می‌شود که این دروازه اکنون برداشته شده اما دیوارهای متصل به این دروازه همچنان باقی است.

روز گذشته صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله از نیروهای ناتو نیز برای حل این مشکل کمک خواست.

در ماه‌های گذشته روابط میان افغانستان و آمریکا و افغانستان و پاکستان پر تنش بوده است.

آقای کرزی، آمریکا را متهم کرد که با گروه طالبان، بدون اطلاع دولت او در گفتگو بوده است. مقام‌های آمریکایی اظهارات آقای کرزی را باور نکردنی توصیف کردند.

همچنین در هفته‌های گذشته روابط نه چندان گرم افغانستان و پاکستان نیز سردتر شده است. مقام‌های افغان پاکستان را متهم به حمایت از گروه های تروریستی کرده اند.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که عدم همکاری پاکستان با روند صلح در ده سال گذشته باعث شده که تلاش‌های صلح افغانستان با گروه های مخالف مسلح، به نتیجه‌ای نرسد.

مطالب مرتبط