روزنامه‌های کابل: سه شنبه سوم ثور

شکایت وزارت داخله از خواست‌های غیرقانونی نمایندگان پارلمان، نشست بروکسل و افزایش ناامنی‌ها در کشور مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سه شنبه سوم ثور/اردیبهشت کابل است.

روزنامه ویسا با توجه به شکایت وزارت امور داخله از هزاران درخواست غیرقانونی از سوی نمایندگان پارلمان، می‌نویسد که تنها وزیر داخله نه بلکه دیگر وزرا هم هستند که با سفارش‌هایی از سوی نمایندگان مجلس رو به رو می‌شوند.

ویسا می‌نویسد که استیضاح وزیران و شهادت دادن وکلا به فساد علیه یکدیگر، مجلس را زیر سوال برده. حیثیت مجلس باید اعاده شود و باید جلوی وضعیت فعلی گرفته شود.

ماندگار نیز در همین باره نوشته و می‌گوید که باید در این مورد تحقیق گسترده صورت گیرد.

ماندگار می‌نویسد برای مبارزه با فساد در مجلس نمایندگان دو گزینه وجود دارد؛ اول تشکیل یک پارلمان حزبی و دوم ارائه اسناد برای ثبوت این ادعاها.

روزنامه چراغ، سخن روزش را زیر عنوان "اجلاس ناتو، فرصتی برای مذاکره روی اختلاف‌ها" آغاز کرده است.

امضای موافقتنامه با ناتو و کشورهای عضو آن، حضور نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴، قرارداد امنیتی میان کابل و واشنگتن و دادن مصونیت قضایی به نیروهای خارجی از موضوعاتی هستند که چراغ روی آن انگشت گذاشته است.

به باور نویسنده چراغ، این موضوعات در نشست بروکسل مطرح خواهد شد.

روزنامه ۸‌صبح نیز به این نشست پرداخته و نوشته که موضوع این نشست تلاش‌های صلح است.

۸‌صبح افزوده که همچو نشستی مدتی پیش در لندن نیز راه اندازی شد که در آن مقام‌های افغان و پاکستانی به توافق رسیدند که در شش ماه، تلاش‌های صلح را به نتیجه مطلوب برسانند.

نویسنده ۸‌صبح می‌گوید که هنوز چند روز از آن نشست نگذشته بود که رئیس دبیرخانه شورای علمای پاکستان، انتحار را در افغانستان جایز اعلام کرد. سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان نیز افشا کرد که پاکستان در بدل تلاش برای صلح خواهان محدود سازی روابط کابل با دهلی است. این همه نشان از شکست آن نشست بود.

روزنامه ۸‌صبح می‌پرسد"آیا تلاش‌های اخیر و نشست سه جانبه بروکسل نیز چنین سرنوشتی خواهد داشت؟"

آرمان ملی، تشدید حملات بر نیروهای افغان و افزایش تلفات آنان را یک هشدار تلقی کرده، می‌نویسد که این افزایش می‌تواند تبعات منفی در پی داشته و زمینه‌ساز فرار سربازان از صفوف نیروهای امنیتی شود.

نویسنده سرمقاله از دولت افغانستان می‌خواهد تا این موضوع را با جدیت دنبال کند زیرا افغانستان تا چند ماه دیگر باید مسئولیت کامل تامین امنیت را به عهده بگیرد.

"اسلام و انتحار" عنوان سرمقاله روزنامه دولتی انیس است.

انیس نوشته که با توجه به تبلیغات گسترده مبنی بر حرام بودن چنین حملات، مخالفان به انجام این دست حملات ادامه می‌دهند.

نویسنده انیس به این باور است که ادارات استخباراتی برخی کشورهای همسایه در عقب این حملات دست دارند و مخالفان هم از دستورهای اسلام بی‌خبر اند.

مطالب مرتبط