علاقه روز افزون جوانان ننگرهار به کتابخوانی

Image caption در ننگرهار دو کتابخانه‌ بزرگ دولتی وجود دارد، یکی کتابخانه دانشگاه ننگرهار و دیگر کتابخانه ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت.

تجربه شخصی من این است که چیزی را که از مطالعه آزاد آموخته‌ام، در مکتب و دانشگاه نیاموخته‌ام.

از یکی از بزرگان شنیده ام که به ما می‌گفت هرگاه از یک راه می‌گذرید و در لایه دیوار پارچه کاغذی را می‌بینید، حتما آن را بردارید، زیرا در آن خبر تازه برای شما است.

دانش در مکاتب و دانشگاه‌ها در جزوه‌های محدود خلاصه شده‌اند و در ساعاتی محدود تدریس استادان نیز نمی‌توان چیزی زیادی آموخت بلکه این برکت مطالعه است که به توسعه دانش می‌انجامد.

اما دسترسی به کتاب برای مطالعه در افغانستان یک مشکل عمده است. مي‌توانم مثال خوبى را از ولايت ننگرهار بياورم که در شرق افغانستان واقع است.

در حال حاضر تعدادی کتابخانه‌های دولتی و خصوصی در ننگرهار وجود دارند و جوانان ننگرهار نیز علاقه زیادی به مطالعه دارند.

در ننگرهار دو کتابخانه‌ بزرگ دولتی وجود دارد، یکی کتابخانه دانشگاه ننگرهار و دیگر کتابخانه ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت. همچنین در شهر جلال‌آباد می‌توان از کتابخانه انتشارات مومند و کتابفروشی گودر یادآوری کرد.

باید از یاد نبرد که حالا کتابخوانی به تدریج فراتر از شهر جلال آباد، در ولسوالی‌های ننگرهار نیز مروج می‌شود. به گونه مثال می‌توان به ایجاد یک کتابخانه بزرگ به نام حمزه در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار اشاره کرد.

علاقمندان زیادی از نقاط مختلف کشور برای دست یافتن به مواد تحقیقی و مطالعه به این کتابخانه مراجعه می‌کنند. در این کتابخانه که به همت استاد آصف صمیم نویسنده شهیر کشور ساخته شده، کتب ادبی، فرهنگی، دینی و هر نوع آثار معتبر علمی برای تحقیق وجود دارد.

نسبت به سال‌های گذشته فرهنگ کتابخوانی اکنون در مناطق شرقی افغانستان گسترش یافته است.

به گفته مسئول عمومی کتابخانه ننگرهار، این کتابخانه حدود چهل هزار کتاب دارد. در کنار آن با پیشرفت‌های تکنالوژیک شماری از جوانها‌ حالا از کتاب‌های الکترونیک نیز استفاده می‌کنند.

در این اواخر کتاب‌های زیادی در زمینه روزنامه‌نگاری به زبان پشتو تالیف و ترجمه شده اند که این موضوع برای من به عنوان دانشجوی روزنامه‌نگاری یک خبر بسیار خوش است.

مشکل بزرگ در برابر مطالعه در ننگرهار نبود محیط مناسب است. هرچند دانشگاه ننگرهار محیط خوبی برای مطالعه دارد اما کافی نیست.

مکانهای دیگر که در ننگرهار محیطی برای مطالعه دارند، سراج‌العمارات، باغ امیر شهید و پارک عیدگاه اند اما بازهم این مکان‌ها معمولا مزدحم اند و فضای مناسب برای کتابخوانی در آنها میسر نیست.