آمریکا ۹۲ میلیون دلار به بهبود تحصیلات عالی در افغانستان کمک کرد

Image caption وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت که این پول در ظرف پنج سال در ده دانشگاه مورد نظر به صورت "متوازن" مصرف می‎شود.

اداره ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی ۹۲ میلیون دلار را برای بهبود کیفیت آموزشی ده دانشگاه افغانستان هزینه می‎کند.

عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی افغانستان به خبرنگاران گفت که چهار دانشگاه دولتی کابل و دانشگاه‎های هرات، ننگرهار، بلخ، خوست، قندوز و قندهار از این پول بهره مند می‎شوند.

استادان و دانشجوان ۱۲ دانشگاه دولتی از مناطق مختلف کشور از طریق تماس ویدئویی نشستی را که برای اعلام این برنامه در تالار وزارت تحصیلات برگزار شده بود، می‎دیدند.

این موضوع بیانگر آن است که آغاز این برنامه برای این دانشگاه‎ها اهمیت زیادی دارد.

بخشی از این پول برای بهبود برنامه‎ آموزشی دانشگاه‎ها استفاده می‎شود.

پیش از این انتقادهای زیادی مطرح شده که برنامه آموزشی دانشگاه‎های دولتی "کهنه" است و از کیفیت لازم برخوردار نیست.

کن یماشیتا، رئیس بخش افغانستان اداره ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی در این نشست گفت: "هدف این برنامه این است که کار با دانشگاه‌ها و بررسی نیازمندی‏‌ها به توسعه مهارتها بیانجامد. به ویژه مهارتهایی که برای توسعه اقتصادی افغانستان ضرورت است."

وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت که این پول در ظرف پنج سال در ده دانشگاه مورد نظر به صورت "متوازن" مصرف می‎شود.

آقای عبیدالله از سرمایه گذاری‌های بیشتر در بخش تحصیلات عالی خبر داد و گفت که گفتگوها با مسئولان بانک جهانی ادامه دارد. به گفته او، این بانک مبلغ قابل ملاحظه ای را در آینده نزدیک در اختیار این وزارت قرار خواهد داد.

بانک جهانی، سازمان توسعه، اداره ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی و سازمان توسعه بین‌المللی جاپان (ژاپن) ـ جیکا ـ در ده سال اخیر از حامیان مالی عمده تحصیلات عالی در افغانستان بوده‌اند.

مقام‌های دولتی می‌گویند در حال حاضر ۲۵۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان مشغول آموزش هستند.

Image caption بخشی از این پول برای بهبود برنامه‎ آموزشی دانشگاه‎ها استفاده می‎شود

هر چند ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های افغانستان رو به رشد بوده، اما کیفیت آموزشی در این دانشگاه‌ها همواره زیر سوال بوده است.

بیشتر دانشگاه‌ها تا مقطع لیسانس (کارشناسی) دانشجو می‏‌پذیرند. تنها دو دانشگاه دولتی و دو دانشگاه خصوصی در چند رشته در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) دانشجو دارند.

هر چند، چندی پیش وزارت تحصیلات عالی اعلام کرد که دانشگاه کابل از امسال در دو رشته در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد، اما هنوز کلاس‌های دکتری در این دانشگاه برگزار نشده است.

وزیر تحصیلات گفت که با بالا رفتن کیفیت آموزشی در این دانشگاه‌ها پای دانشجویان خارجی هم به افغانستان باز خواهد شد.

پیش از آغاز جنگ در افغانستان شماری از دانشگاه‌های این کشور دانشجویان خارجی داشتند، اما جنگ مبادلۀ دانشجو بین افغانستان و کشورهای دیگر را متوقف کرد.

اخیراً با آمدن چهل دانشجوی ترکیه‌ای به کابل، ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های افغانستان از سر گرفته شد.

این دانشجویان در مقطع لیسانس در رشته‌های ادبیات فارسی دری و شرعیات (الهیات) درس می‌خوانند.

مطالب مرتبط