وزیر داخله به مجلس نمایندگان فراخوانده شد

Image caption نمایندگان، وزیر داخله را برای توضیح در مورد اظهاراتش مبنی بر مزاحمت‌های نمایندگان، به مجلس فراخواندند

مجلس نمایندگان افغانستان امروز فیصله کرد که وزیر داخله/کشور برای وضاحت در مورد اظهاراتش مبنی بر مداخلات نمایندگان، در مجلس حاضر شود.

مجتبی پتنگ، وزیر داخله افغانستان چند روز پیش از مداخلات غیرقانونی نمایندگان پارلمان به شورای امنیت ملی افغانستان شکایت کرد.

او گفت که در جریان چهار ماه ۳۱ بار به مجلس نمایندگان و ۱۴ بار به مجلس سنا فراخوانده شده و در این مدت ۱۵۲۰۰ درخواست غیرقانونی از نمایندگان دریافت کرده است.

در جلسه امروزی مجلس، خشم نمایندگان در رابطه به اظهارات وزیر داخله افغانستان، کار را به جایی کشاند که فهرست نام آنعده از اعضای مجلس نمایندگان که گفته شده از وزارت داخله امتیاز می‌گیرند، خوانده شد.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده مجلس گفت: "کسانی که در اطراف دسترخوان/سفره دولت هستند، کاری کردند که دست من را به یخن تو و دست تو را به یخن من انداخته‌اند."

وی نام شماری از نمایندگان را با تعداد نگهبانانی که از وزارت داخله بدست آوردند، در مجلس خواند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله پیشتر گفته بود که شماری از افراد پلیس به شکل غیرقانونی برای خدمت به نمایندگان موظف شده‌اند.

نمایندگان در واکنش به اظهارات وزیر داخله، به دو دسته تقسیم شدند. شماری از نمایندگان از وی حمایت و شماری بر ضد او سخن گفتند.

کمال ناصر اصولی نماینده مجلس خطاب به دیگر نمایندگان گفت: "من از کسی دفاع نمی‌کنم. وزیر داخله حقایق را گفته. کدام یک از نمایندگان برای مقرری به وزارت نرفته‌اند؟ پنجاه درصد نمایندگان این کار را کردند."

اما احمد شاه رمضان، نماینده مردم بلخ می‌گوید: "وزیر داخله می‌گوید نمایندگان غیرقانونی فرمانده تعیین می‌کنند. اگر تو عادل باشی، اگر تو شخصیت خوب معرفی کنی، ما نمایندگان چه می‌خواهیم؟ اما وزارت تعداد زیادی را در بدل پول توظیف می‌کند. آنها کار می‌کنند تا پول شان را دوباره پیدا کنند. ما مجبور هستیم به خاطر مردم پیش وزیر برویم که این خیانتکار است و چهار، پنج نفر را نامزد بدهیم که یکی را خوش کن!"

پس از بحث‌های طولانی سرانجام میرویس یاسینی معاون مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت، اعلام کرد که وزیر داخله باید برای پاسخگویی دوشنبه آینده ۹ ثور/اردیبهشت به مجلس فرا خوانده شود.

او گفت: "ما مجبور هستیم از عزت خانه ملت دفاع کنیم. تا آمدن وزیر، هیچ نماینده‌ای نباید به محوطه وزارت داخل شود. کمیسیون تفتیش هم در این مورد تحقیق کند."

مقام‌های وزارت داخله افغانستان هشدار داده‌اند که مداخلات غیرقانونی اعضای پارلمان مانع تطبیق برنامه‌های ملی آنان برای مسلکی سازی پولیس خواهد شد و باید جلوی آن گرفته شود. فساد در مجلس نمایندگان در این اواخر موضوع داغی شده است. حتی نمایندگان یکدیگر را به فساد متهم کردند و خواهان معرفی و مجازات عاملان فساد شدند.

مطالب مرتبط