روزنامه‌های کابل: چهارشنبه چهارم ثور

نشست سه جانبه افغانستان، آمریکا و پاکستان در بروکسل و فرمان رئیس جمهوری مبنی بر جلوگیری از نشر فیلم‌های مبتذل، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه چهارم ثور/اردیبهشت کابل است.

روزنامه آرمان ملی با اشاره به نشست بروکسل می‌نویسد که انتظار می‌رود در این نشست راهکارها و تدابیر مشخصی برای افغانستان پس از ۲۰۱۴ روی دست گرفته شود.

به نظر نویسنده آرمان ملی، با توجه به تهدیدهای امنیتی، موجودیت پناهگاه‌های مخالفان مسلح دولت در خاک پاکستان و جنجال‌های مرزی افغانستان با پاکستان، مردم افغانستان هنوز مشکلات حل ناشده‌ای دارند که باید با ناتو و آمریکا در میان گذاشته شود.

"نشست بروکسل، فرصتی دیگر برای وقت کشی" عنوان سرمقاله روزنامه ۸‌صبح است.

۸‌صبح به عدم همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان اشاره کرده و نوشته که هدف پاکستان از شرکت در نشست های سه جانبه و دادن وعده‌های چرب و نرم، وقت کشی است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، بازی وعده دادن و خلف وعده، ده سال است که از سوی ارتش پاکستان پیش برده می شود.

روزنامه وحدت نوشته "باز هم نشست سه جانبه!"

وحدت نوشته که که این نشست نیز مانند نشست‌های قبلی، موفقیت پایداری نخواهد داشت.

وحدت افزوده که ناخواسته یا آگاهانه باز پاکستان است که در نقطه مقابل افغانستان در مصاف دیگری در سیاست خارجی، دست پر از عرصه مناقشه بیرون خواهد آمد.

روزنامه انیس نیز در مورد سفر رئیس جمهوری به بروکسل، نوشته که در اجلاس ناتو در بروکسل روی مشکلات افغانستان با پاکستان، روند صلح و موضوعات امنیتی افغانستان تمرکز خواهد شد.

روزنامه ماندگار مطلب تحلیلی در مورد وضعیت امنیتی افغانستان نوشته است.

ماندگار می‌نویسد که دولت افغانستان برای آینده خود با توجه به نگرانی مردم از سال ۲۰۱۴، برنامه‌های مشخصی روی دست ندارد.

به نظر نویسنده ماندگار وضعیت امنیتی کشور در حال بدتر شدن است.

روزنامه با انتقاد از خوشبینی حکومت نسبت به سال ۲۰۱۴، پرسیده که اگر در سال ۲۰۱۴ قرار نیست اتفاق خاصی بیافتد پس چرا حکومت به دنبال خرید تجهیزات نظامی است؟

روزنامه ویسا در مطلب صفحه اصلی خود به فرمان تازه رئیس جمهوری پرداخته است.

در این فرمان حامد کرزی از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته تا جلوی نشر و پخش برنامه‌های غیراسلامی در رسانه ها را بگیرد.

ویسا نوشته که این فرمان در پی درخواست شورای علما صادر شده است. شورای علما با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری، از وی خواسته که مانع پخش و نشر فیلم‌های مبتذل شود که روز به روز بیشتر شده است.

روزنامه سخن جدید نیز به این موضوع پرداخته و نوشته که اکثر رادیو و تلویزیون‌های کشور به بخش خصوصی تعلق دارد و این رسانه‌ها بیشتر با رویکرد تجارتی ایجاد شده‌اند و سعی دارند که برای افزایش مخاطب، از حداکثر جذابیت‌های کاذب رسانه‌ای استفاده نمایند.

سخن جدید افزوده بعید است که فرمان رئیس جمهور مانع این نشرات گردد اما این واقعیت را نشان می‌دهد که وضعیت رسانه‌های افغانستان تاسف بار است.

مطالب مرتبط