سیل در شمال افغانستان جان ۱۴ نفر را گرفت

Image caption براساس اظهارات مردم محل در حدود دوهزار و پنجصد خانه ویران شده‌اند.

مقامات محلی در ولایت بلخ در شمال افغانستان اعلام کرده‌اند که بر اثر بارش باران و جاری شدن سیلاب ۱۴ نفر جان داده و ۴ نفر دیگر نیز ناپدیده شده‌اند.

محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ با تایید این خبر به خبرنگاران گفت که بارش باران در ولسوالی‌های کشنده، شولگر و منطقه کمپ سخی در نزدیکی شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ، باعث خسارت مالی نیز شده‌است.

سراج الدین عابد، ولسوال شولگره نیز به خبر نگار بی‌بی‌سی گفته است که ۸ نفر در این ولسوالی کشته و در حدود یک هزار خانه نیز تخریب شده‌اند.

سهراب سیرت خبرنگار بی‌بی‌سی که از منطقه کمپ سخی دیدار کرده می‌گوید که براساس اظهارات مردم محل در حدود دوهزار و پنجصد خانه ویران شده‌اند.

او می‌گوید که خانه‌های گلی این منطقه با جاری شدن سیلاب تخریب گردیده و مردم محل نیز در تلاش هستند که وسایل باقی مانده خود را از میان گل ولای باقی مانده از خانه‌های ویران به مکانهای دیگر منتقل کنند.

سیرت افزود که بارش باران از شب گذشته آغاز شد و مردم برای نجات جان خود به مساجد و مدارس پناه برده‌اند که در مقایسه با بسیاری از خانه‌های مسکونی، ساختمان‌های مقاوم‌تری دارند.

برخی از مردم محل معتقدند که ایجاد خط آهن در این منطقه باعث انحراف مسیل یا مسیر طبیعی سیلاب شده و ویرانی خانه‌های آنان را به دنبال آورده است.

آنان به دلیل عدم رسیدگی و نرسیدن کمکهای امدادی در یک حرکت اعتراضی، صبح چهارشنبه، ٤ ثور/اردیبهشت برای مدت کوتاهی جاده کابل- مزارشریف را بر روی ترافیک بستند.

گفته می‌شود که جاری شدن سیلاب مشکلاتی را در فرودگاه شهر مزار شریف ایجاد کرده و باعث اختلال در برنامه پروازها از این فرودگاه شده است.

مطالب مرتبط