والی لوگر: مشخص نیست سرنشینان هلیکوپتر غیر نظامی به دست کدام گروه شورشی افتاده‌اند

Image caption سرنوشت ۸ شهروند ترکیه، یک افغان و سه خلبان هلیکوپتر غیر نظامی که سه روز قبل در این ولایت نشست اضطراری داشت تاکنون نامشخص است.

ارسلا جمال والی ولایت لوگر درجنوب شرق کابل پایتخت افغانستان اعلام کرد که هیج اطلاعی از سرنوشت سرنشینان یک هلیکوپتر غیر نظامی که سه روز قبل در این ولایت از سوی گروه های شورشی گروگان گرفته شدند، در دست نیست.

این افراد، هشت شهروند ترکیه، یک مترجم افغان و سه خلبان از شهروندان کشورهای آسیای میانه هستند که سه روز قبل پس از نشست اضطراری هلیکوپتر حامل آنها در ولایت لوگر، به دست گروه های شورشی افتادند.

ارسلا جمال با اشاره به اینکه سه خلبان این هلیکوپتر تبعه کشورهای آسیایی میانه بوده به بی‌بی‌سی گفت:"زمانی که هلیکوپتر مجبور به نشست اضطراری می‌شود، باران به شدت می باریده و محل فرود نیز یک منطقه دور افتاده در ولسوالی ازره لوگر بوده است."

او با اشاره به اینکه رسیدن نیروهای امداد به محل فرود این هلیکوپتر چهار ساعت به طول انجامید، تصریح کرد که این مدت فرصت کافی برای افراد مسلحی بوده که سرنشینان این هلیکوپتر را گروگان بگیرند.

آقای جمال گفت احتمالا افراد مسلح گروگان های خود را به طرف ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار و یا به منطقه کُرم اجنسی، از مناطق قبایلی پاکستان منتقل کرده باشند.

او با تاکید بر اینکه آنان در ولایت لوگر نگهداری نمی‌شوند، گفت که هنوز مشخص نیست دقیقا کدام گروه سرنشینان این هلیکوپتر را گروگان گرفته اند.

اما طالبان قبلا با ارسال نامه ای به رسانه ها گفته اند که سرنشینان این هلیکوپتر در گروگان آنها است.

طالبان دراین نامه گفته بودند، این هلیکوپتر متعلق به نیروهای ناتو است و سرنشینان آن آمریکایی هستند. اما مقامات ناتو مستقر در افغانستان گفتند این هواپیما به آنها تعلق ندارد و سرنشینان آن نیز مربوط ناتو نیستند.

تلاش بدون نتیجه برای رهایی گروگان‌ها

قبلا مقامات محلی اعلام کرده بودند که قرار است بزرگان قومی برای نجات سرنشینان این هلیکوپتر، با سران طالبان مذاکره کنند.

حالا والی لوگر می گوید نا مشخص بودن هویت، گروگان گیران، تلاش برای رهایی آنها را دشوار کرده است.

او افزود، هویت اصلی ربایندگان نا مشخص است و مردم محل هم گزارش کشته شدن این افراد را نداده‌اند."

ارسلا جمال افزود که ما با مردم محل در تماس هستیم و ساکنان محلی نیز ناپدید شدن کسانی را که برای بازسازی افغانستان کار می‌کنند یک بد نامی می‌داند. آنان وعده داده‌اند که تلاش خواهند کرد با ربایندگان تماس گرفته و برای آزادی این افراد تلاش نمایند.

او بیان داشت که اکنون فشارهای اجتماعی زیادی برای رهایی این افراد وجود دارد و انتظار می‌رود این فشارها منجر به آزادی سرنشینان شود.

مطالب مرتبط