سازمان ملل: حمله طالبان به ساختمان دادگاه فراه 'جنایت جنگی' است

Image caption یان کوبیش، حمله طالبان به یک دادگاه در فراه را "جنایت جنگی" توصیف کرد.

نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان حمله طالبان به یک دادگاه در فراه را "جنایت جنگی" توصیف کرد.

یان کوبیش که در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک صحبت می‌کرد گفت حمله طالبان به یک ساختمان دادگاه در ولایت غربی فراه در سوم آوریل امسال "چیزی کمتر از جنایت جنگی" نیست.

او افزود: "بیانیه طالبان در مورد اینکه دادگاه‌ها و کارمندان آن پس از این هدف قرار خواهند گرفت، بسیار نگران کننده است."

حمله طالبان به ساختمان یک دادگاه در فراه جان ۴۶ نفر از جمله ۳۶ غیرنظامی را گرفت.

مقامات افغان گفتند آنها به هر اتاق وارد می‌شدند و "بی‌باکانه" به هر سو شلیک می‌کردند.

پیش از این یک نهاد بین‌المللی اعلام کرده بود که افزایش حمله‌ها به کارکنان امداد، افغانستان را به مکان خطرناک برای این امدادرسانان تبدیل کرده است.

براساس گزارش دفتر مصونیت نهادهای غیر دولتی(ANSO) درسه ماه اول سال جاری میلادی ۳۹ مورد خشونت علیه این کارمندان امداد به استثنای کارمندان سازمان ملل متحد، ثبت شده است.

افزایش تلفات غیرنظامیان

نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان همچنین گفته است که تلفات غیرنظامی در افغانستان در سه ماه اول سال ۲۰۱۳ نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

او گفت این درحالی است که تلفات غیرنظامی در سال گذشته به صورت عموم ۱۲ درصد کاهش یافته بود.

آقای کوبیش گفت از ماه ژانویه امسال تا ماه مارس در افغانستان ۴۷۵ غیرنظامی کشته و ۸۷۲ تن هم زخمی شدند.

او گفت: "من یکبار دیگر از گروه‌های مخالف دولت می‌خواهم تا هدف قراردادن غیرنظامیان، استفاده از کودکان در حملات انتحاری و حمله به مکان‌های عمومی از جمله عبادتگاه‌ها را متوقف کنند."

نماینده سازمان ملل در افغانستان همچنین از دولت افغانستان و نیروهای ناتو خواست تا تدابیر لازم را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اتخاذ کنند و در مورد تخلفات تحقیقات همه جانبه انجام دهند.

براساس یک تحقیق انجام شده از سوی دفتر مصونیت سازمان‌های غیردولتی، به صورت عموم حملات طالبان در افغانستان در سه ماه اول امسال نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته است.

مطالب مرتبط