افغانستان از پاکستان خواست طالبان را پشت میز مذاکره حاضر کند

افغانستان از پاکستان خواسته است تا شماری از اعضای مشخص طالبان را برای گفتگو با دولت افغانستان پشت میز مذاکره حاضر کند.

یک منبع در دولت افغانستان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت که این در خواست در جریان نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و آمریکا در بروکسل پایتخت بلژیک مطرح شد.

در این نشست که سه ساعت دوام داشت، حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان، ژنرال اشفاق کیانی فرمانده کل ارتش پاکستان و جان کری وزیر خارجه آمریکا شرکت داشتند.

این منبع همچنین افزوده که هیات افغانستان این بار با "لحن بسیار جدی" به پاکستان گفته است که اگر تا یک زمان معین درخواست‌های آنها از سوی پاکستان پذیرفته نشود، افغانستان دیگر با پاکستان نشست مشترک برگزار نخواهد کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان این نشست گفت پیشرفت‌ها در مذاکرات میان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و ژنرال اشفاق کیانی فرمانده کل ارتش پاکستان بدست آمده است.

آقای کری بدون ارائه جزییات بیشتر گفت: " هردو طرف هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در پیش دارند. نمی‌خواهم انتظارات زیادی ایجاد شود یا وعده‌هایی داده شود که بعدا عملی نشوند."

آقای کرزی و ژنرال کیانی در پایان نشست اظهار نظری نکردند اما آقای کری گفت: "هر سه جانب توافق کردیم گفتگوهای بسیار مشخصی را در راستای مسایل سیاسی و امنیتی ادامه دهیم."

رهبران افغانستان و پاکستان در ماه فوریه امسال در لندن نیز با هم دیدار کردند و در پایان نشست گفتند: "تلاش خواهند کرد تا شش ماه آینده در افغانستان توافق صلح بدست آید."

اما در دو ماه گذشته روابط میان افغانستان و پاکستان نسبت به گذشته سرد شده است.

افغانستان در اعتراض به "راکت‌پراکنی پاکستان به افغانستان" سفر یک هیات نظامی خود به پاکستان را لغو کرد.

همچنین ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که عدم همکاری پاکستان با روند صلح در ده سال گذشته باعث شده که تلاش‌های صلح افغانستان با گروه های مخالف مسلح، به نتیجه‌ای نرسد.

به نظر اظهارات کلی و مبهم وزیر خارجه آمریکا در پایان نشست بروکسل، می تواند نشانه آن باشد که دو طرف به توافق چندان مهمی دست نیافته اند.

مطالب مرتبط