نگرانی دیدبان حقوق بشر از مشکلات زنان در صفوف پلیس افغانستان

Image caption دیدبان حقوق بشر گفته است که بانوان پلیس افغان با سربازان پلیس مرد از تشنابهای مشترکی استفاده می‌کنند که قفل نمی‌شوند و مجرای دید دارند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که عدم دسترسی بانوان پلیس در افغانستان به تسهیلات ابتدایی از جمله تشناب/توالت و رختکن، سبب آزار جنسی بانوان پلیس شده است.

دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک آمریکا است با نشر گزارشی از دولت افغانستان خواسته که برای جلوگیری از آزار و تجاوز جنسی به نیروهای پلیس زن، باید فورا زمینه دسترسی بانوان پلیس را به تشناب و رختکن های جداگانه فراهم کند.

وزارت امور داخله می‌گوید که مواردی از آزار جنسی بانوان پلیس از سوی سربازان پلیس مرد را ثبت کرده اند.

یک مسئول پلیس کمربند ورودی شهر کابل که نخواست نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که سربازان پلیس مرد و زن در این کمربند شهری از تشناب مشترک استفاده می‌کنند.

او گفت که در کنار سایر سربازانی که موظف بازرسی وسایط هستند، یک پلیس زن هم برای بازرسی خانم ها موظف شده است.

او افزود: "ما همه از تشناب های سیار استفاده می کنیم، در میان ما یک پلیس از طبقه اناث هم است و همه از همین یک تشناب استفاده می کنیم."

کاوون خموش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، که امروز به چند کمربند امنیتی پایتخت و ایست‌های بازرسی پلیس سر زده می‌گوید که در اکثر مراکز بازرسی پلیس در کابل، محل جداگانه و مناسبی برای رفع ضرورت بانوان پلیس در نظر گرفته نشده و زنان و مردان پلیس از تشناب‌های مشترک استفاده می‌کنند.

در افغانستان تنها ۱ درصد نیروی ۱۵۰ هزار نفری پلیس، زنان هستند. دولت افغانستان در سال‌های گذشته توانسته تنها ۲۲۰۰ زن را در صفوف پلیس جذب کند.

دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود گفته است که بیشتر تشناب هایی که برای نیروهای پلیس در نظر گرفته شده قفل نمی‌شوند و مجرای دید دارند.

این سازمان دریافته است که زنان پلیس هنگام رفع ضرورت، ۲ نفری به تشناب‌ها می روند و یکی از آنها برای جلوگیری از حوادث احتمالی در بیرون پاسبانی می‌کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است که برای تهیه گزارش در مورد میزان دسترسی زنان پلیس به تسهیلات ابتدایی از چند پاسگاه نظامی دیدن کرده و با مقامات داخلی و خارجی و همچنین نیروهای پلیس زن صحبت کرده‌اند.

هیدر بار، پژوهشگر دیدبان حقوق بشر در افغانستان در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که موضوع استفاده زنان و مردان پلیس از تشناب و رخت‌کن‌های مشترک، بسیار جدی است.

Image caption آمر پلیس یکی از کمربندهای شهری کابل گفت که سربازان پلیس مرد با یگانه بانوی پلیس این کمربند از این تشناب استفاده می‌کنند

خانم بار گفت: "ممکن نیست زنان در محلی کار کنند که نتوانند به گونه مصون از تشناب آن استفاده کنند، امکان ندارد که از زنان خواسته شود برای رفع ضرورت به فضای باز بروند و یا هم یکجا با مردان از تشناب‌های مشترکی استفاده کنند که قفل نمی‌شوند."

او هشدار داد که اگر دولت افغانستان فورا این مشکل را حل نکند، زنان از پیوستن به صفوف پلیس منصرف می‌شوند و نیروهای پلیس زن نیز، ترک وظیفه خواهند کرد.

دولت افغانستان برای تقویت نقش زنان در ترکیب نیروهای امنیتی تلاش های زیادی به خرج داده و پول زیادی را برای آگاهی دهی به منظور جلب زنان در ارتش و پلیس به مصرف رسانده است.

نیروهای پلیس زن در افغانستان معمولا به خط جنگ فرستاده نمی‌شوند و بیشتر مشغول فعالیت های اداری و بازرسی سایر زنان در کمربندهای شهری هستند.

وزارت امور داخله افغانستان موارد آزار و اذیت جنسی بانوان پلیس توسط سربازان پلیس مرد را تایید می‌کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله به بی بی سی گفت: "موارد بدرفتاری پلیس مرد علیه بانوان پلیس را ثبت کرده‌ایم، در گذشته افراد و اشخاصی هستند و یا بودند که به دلیل بدرفتاری و عملکرد نادرست با خانم ها بازداشت شدند و جزا دیده اند."

آقای صدیقی این را هم گفت که برای فراهم آوری تسهیلات به منظور فعالیت مصون بانوان پلیس برنامه هایی در دستور کار دارند.

او همچنین گفت که با تطبیق این برنامه ها انتظار دارند تعداد نیروهای پلیس زن تا پایان ماموریت نظامی ناتو در سال ۲۰۱۴ به ۵۰۰۰ تن برسد.

مطالب مرتبط