'ناآرامی در فاریاب تلفات سنگینی بجا گذاشته است'

Image caption ولایت فاریاب ورودی غربی شمال افغانستان شمرده می‏‎شود

مقام‌های ولایت فاریاب در شمال افغانستان گفته اند که بر اثر درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان، ۶۳ شورشی و ۶ پلیس کشته شده‌اند.

جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب به بی‎بی‎سی فارسی گفت که این درگیری عمدتاً در ولسوالی قیصار و المار صورت گرفته است.

او افزود که در پی عملیات پلیس بر مواضع طالبان در قیصار ۶۱ تن از جنگجویان گروه طالبان و از جمله ولسوال (فرماندار) خودخوانده این گروه و چند فرمانده طالبان کشته شدند.

سخنگوی والی فاریاب همچنین گفت که در این عملیات چهار مامور پلیس هم کشته شدند.

به گفته او، در درگیری دیگر بین نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی المار دو جنگجوی طالبان و دو مامور پلیس کشته شدند.

آقای بیدار گفت که نبرد در این دو منطقه باعث آواره شدن ده‌ها خانواده شده است، اما برخی از ساکنان این مناطق به بی بی سی گفته اند که تعداد آوارگان بسیار بیشتر از این است و آنها تلفاتی هم متحمل شده‏‎اند.

از سوی دیگر نقیب‏‌الله فایق، نماینده فاریاب در مجلس نمایندگان در جلسه علنی مجلس شمار تلفات نیروهای امنیتی در حملات اخیر گروه طالبان به شماری از مناطق ولایت فاریاب را دهها تن خواند.

او گفت: "در دو هفته گذشته نزدیک به صد تن از کسانی که در اردوی ملی و پلیس و قهرمانان آن منطقه قربانی این حادثه‎ها شدند. در ظرف دو هفته گذشته در فاریاب دو حمله جبهه‎ای طالبان صورت گرفته است."

او همچنین گفت که بخشی از مناطق ولایت فاریاب و از جمله بخشهایی از ولسوالی قیصار تحت کنترل گروه طالبان است که نیروهای امنیتی موفق به بازپس گیری این مناطق نشده‎اند.

سخنگوی والی فاریاب آمار ارائه شده از سوی این عضو مجلس را تایید نکرد.

Image caption پنجم عقرب (آبان) سال گذشته انفجار انتحاری در مسجدی در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب، دهها غیرنظامی را کشت

آقای فایق از آن‎چه که او عدم هماهنگی بین نیروهای امنیتی دولتی در ولایت فاریاب خواند، به شدت انتقاد کرد و گفت که از نیروهایی که به صورت مستقیم با شورشیان می‎جنگند، به درستی پشتیبانی صورت نمی‎گیرد.

او ولایت فاریاب را "دروازه شمال" افغانستان از سوی غرب کشور خواند و هشدار داد که اگر جلو طالبان در این ولایت گرفته نشود، امنیت شمال بیشتر آسیب‎پذیر خواهد شد.

عملیات 'خالد بن ولید'

در همین حال گروه طالبان در پیامی که به رسانه‎ها فرستاده، اعلام کرده است که عملیات بهاری خود را از فردا (هشتم ثور) آغاز می‎کند.

در این پیام آمده که در این عملیات از تمامی تاکتیک‎ها و از جمله بمبگذاری‎های انتحاری گروهی که این گروه آن را عملیات فدایی می‎خواند، استفاده می‎شود.

گروه طالبان قرارگاه‎های نظامی نیروهای خارجی، مراکز دیپلماتیک و فرودگاه‎های نظامی را از اهداف اصلی خود خوانده است.

طالبان این عملیات خود را به نام "خالد بن ولید" نام‎گذاری کرده‎اند.

نهادهای امنیتی افغانستان انتشار این اعلامیه گروه طالبان را "تبلیغاتی" خوانده و مسئولان این نهادها گفته‏‎اند که گر طالبان دست به حمله‎ای بزنند، پاسخ نیروهای امنیتی "شدید" خواهد بود.

مطالب مرتبط