تعدادی از هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان از بریتانیا کنترل می‌شوند

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که برای نخستین بار بخشی از عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان از خاک بریتانیا کنترل می‌شود.

این وزارتخانه گفته است که پس از این پروازها‌ی هواپیماهای بدون سرنشین 'ام‌کیو ریپر' در افغانستان از یک مرکز کنترل در پایگاه هوایی وادینگتون در لینکلن‌شایر کنترل می‌شود.

قرار است گروه‌های ضد جنگ در این شهر علیه این اقدام دولت بریتانیا دست به اعتراض بزنند.

وزارت دفاع بریتانیا گفته به حق اعتراض مسالمت‌آمیز مردم احترام می‌گذارد.

پیش از این هواپیماهای بدون سرنشین بریتانیایی نیز از پایگاه نیروی هوایی کریچ در نوادای آمریکا کنترل می‌شد.

گروه‌های ضد جنگ می‌گویند انتقال مدیریت کنترل هواپیماها‌ی بدون سرنشین به بریتانیا نشاندهنده "گسترش قابل توجه برنامه هواپیماهای بدون سرنشین این کشور است."

این گروه‌ها از دولت بریتانیا می‌خواهند تا استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را کاملا متوقف سازد؛ زیرا به گفته آنها این فن‌آوری دخالت نظامی را برای سیاستمداران آسان می‌سازد و موجب افزایش تلفات غیرنظامی می‌شود.

وزارت دفاع بریتانیا از استفاده این هواپیماها در افغانستان دفاع کرده و گفته که این هواپیماها جان تعداد زیادی از پرسنل نظامی و غیرنظامیان را حفظ کرده است.

هواپیماهای 'ام‌کیو ریپر' برای حمایت از نیروهای بریتانیایی و ائتلاف در افغانستان مستقر هستند و دارای قدرت انتقال بمب‌های ۲۳۰ کیلوگرمی و موشک‌ هستند.

Image caption هواپیماهای 'ام‌کیو ریپر' برای حمایت از نیروهای بریتانیایی و ائتلاف در پایگاه هوایی قندهار مستقر هستند

این هواپیماها از راه دور کنترل می‌شوند و در پایگاه هوایی قندهار مستقر هستند.

کارولین وایت گزارشگر امور دفاعی بی بی سی می‌گوید بیشتر هواپیماهای بدون سرنشین بریتانیایی برای ماموریت‌های نظارتی استفاده می‌شوند.

او گفت وزارت دفاع بریتانیا به او گفته که این هواپیماها برخلاف هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی برای ترورهای هدفمند استفاده نمی‌شوند.

برآورد شده که حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ تا ۳۵۳۳ نفر را در مناطق قبایلی پاکستان کشته باشد.

حدود ۸۹۰ تن از کشته شدگان غیرنظامیان بوده اند و بیشتر این حملات در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفته است.

اوایل سال جاری میلادی سازمان ملل متحد تحقیقاتی را در مورد تاثیر حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر غیرنظامیان به راه انداخت و پیشنهاد کرد برای شفافیت بیشتر در این زمینه یک چارچوب حقوقی مناسب ایجاد شود.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نیز همان قواعد جنگی صدق می‌کند که برای هواپیماهای جنگی دارای خلبان تعیین شده است.

مطالب مرتبط