رئیس دفتر کرزی: ناتو در تنش‌های مرزی افغانستان و پاکستان دخیل است

Image caption عبدالکریم خرم رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان

عبدالکریم خرم، رئیس دفتر رئیس جمهوری افغانستان گفته که ناتو تاسیسات نظامی در منطقه مرزی را به نیروهای پاکستان واگذار کرده است.

آقای خرم در گفتگو با بی‎بی‌سی گفت که این تاسیسات در ولسوالی گوشتۀ ولایت ننگرهار در شرق افغانستان موقعیت دارد که نظامیان ناتو آنها را به همراه یک محل ورودی به پاکستانی‎ها واگذار کرده‎اند.

این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومت افغانستان برای ساختن ورودی و تاسیسات مرزی در امتداد خط دیورند توسط پاکستان، به صراحت نیروهای ناتو را مقصر می‎داند.

ساختن این تاسیسات اخیراً باعث بروز تنش در روابط کابل و اسلام آباد شده است.

رئیس دفتر کرزی گفت: "زمانی که نیروهای آیساف و ائتلاف به افغانستان آمدند، این پست‎ها (پاسگاهها) و مراکز را اشغال کردند و زمانی که این مراکز را ترک کردند، زمینه‎سازی کردند که نیروهای پاکستانی این مراکز را اشغال کنند."

عبدالکریم خرم افزود: "[این موضوع] نوعی دخالت آمریکا را در این مسئله نشان می‎دهند و با درنظر داشت این که آمریکا با افغانستان قرارداد درازمدت استراتژیک دارد، رئیس جهموری افغانستان به تاریخ ۱۵ اپریل نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا فرستاد."

او همچنین گفت که آقای کرزی از باراک اوباما در این نامه خواست که با مداخله در این موضوع زمینه خارج شدن نیروهای پاکستانی را از محلات مرزی مهیا سازد، ولی آقای کرزی هنوز جواب نامه خود را دریافت نکرده است.

گونتر کاتز، سخنگوی ناتو در کابل، در واکنش به این اظهارات گفت: "برای پاسخ دادن به این پرسش ما نیاز داریم که جزئیات آن را داشته باشیم که این حادثه در کجا اتفاق افتاده است. هر قدر زود که ما این معلومات را دریافت کنیم، آن را به دقت بررسی خواهیم کرد، اما در حال حاضر برای من زود است که در این زمینه ابراز نظر کنم."

رئیس دفتر حامد کرزی می‎گوید که اگر نیروهای خارجی این مناطق مرزی را به نیروهای پاکستانی واگذار نمی‎کردند، شاید تنش میان دو کشور همسایه به حدی نمی‎رسید که روابط میان کابل و اسلام‎آباد را تیره کند.

روابط میان افغانستان و پاکستان همواره شاهد فراز و فرودهای زیادی بوده است.

در ماه‎های اخیر شلیک موشک از سوی پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان، که باعث تلفات غیر نظامیان شد، روابط این دو همسایه را تحت شعاع قرار داد.

پس از پخش گزارش‎هایی درباره ساختن دروازه مرزی و تاسیسات نظامی در ولسوالی گوشته توسط پاکستانی‌ها، روابط کابل و اسلام‎آباد بیش از پیش تیره‎ شده است.

وزارت دفاع افغانستان ساختن ورودی در این محل مرزی را مغایر توافقات و تعهدات بین‎المللی دانسته و هشداد داده که برای برداشتن تاسیسات پاکستان از اطراف خط دیورند، تمام گزینه‌ها را روی دست دارد.

پاکستان اما می‎گوید موضوع ساختن تاسیسات در منطقه گوشته ولایت ننگرهار پس از گفتگو با مقام‌های نظامی افغان که به اسلام‎آباد سفر کرده بودند، حل شده است. اظهاراتی که مقام‎های افغان آن را رد می‎کنند.

مطالب مرتبط