کرزی برای امضای توافقنامه همکاری‌ درازمدت به فنلاند و دانمارک رفت

Image caption حامد کرزی سال گذشته نیز با ایالات متحده آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی پیمان راهبردی امضا کرده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای امضای توافقنامه همکاری‌های درازمدت با کشورهای فنلاند و دانمارک، عازم اروپا شد.

آقای کرزی در این سفر با فنلاند و دانمارک موافقتنامه همکاری های درازمدت امضا خواهد کرد و همچنین برای تقویت روابط افغانستان و استونی به آن کشور سفر خواهد کرد.

ریاست جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه‌ای گفته است که حامد کرزی قبل از ظهر امروز در راس یک هیات بلند رتبه دولتی به اروپا رفت.

افغانستان در سال گذشته میلادی با شماری از کشورهای اروپایی و متحدان غربی خود توافقنامه همکاری های درازمدت و پیمان های راهبردی امضا کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری همچنین آمده که قرار است آقای کرزی فردا در دیداری با مقام های عالی رتبه فنلاندی، سند موافقتنامه همکاری های درازمدت میان افغانستان و فنلاند را امضا کند.

سفر به کپنهاگ، پایتخت دانمارک نیز در برنامه سفر رئیس جمهور کرزی به اروپا است و قرار است دو کشور روی همکاری های درازمدت توافق کنند.

دفتر ریاست جمهوری می‌‎گوید که آقای کرزی در این سفر خود، به کشور استونی نیز سفر می‌کند. هدف سفر رئیس جمهوری به استونی تلاش برای گسترش روابط میان دو کشور عنوان شده‌است.

دولت افغانستان تاکنون با آمریکا، هند و برخی از کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی پیمان راهبردی امضا کرده‌است.

مقام‌های افغان امضای پیمان‌ها و موافقتنامه‌های راهبردی با سایر کشورها را تضمینی برای حمایت پایدار جامعه جهانی از افغانستان پس از تکمیل ماموریت نظامی ناتو در سال ۲۰۱۴ می‌دانند.

رئیس جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی در سفر پنج روزه به شماری از کشورهای اروپایی، با آلمان، ایتالیا، بریتانیا و فرانسه سند همکاری های درازمدت امضا کرد.

مطالب مرتبط