'سیا به دفتر حامد کرزی پول نقد می‌داد'

Image caption کرزی: دفتر مشاور امنیت ملی افغانستان حمایت‎هایی را از جانب حکومت آمریکا در طول ده سال گذشته به دست آورده است، نه به مقدار بزرگ بلکه کوچک

روز نامه آمریکایی، نیویورک تایمز، گزارش داده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در ده سال گذشته ده‌ها میلیون دلار بدون حساب و کتاب به دفتر رئیس جمهوری افغانستان داده است.

منبع اصلی این روزنامه در تهیه این گزارش خلیل رومان، معاون رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان (۲۰۰۵-۲۰۰۲) بوده است.

آقای رومان به بی‎بی‎سی گفت که این پولها "نه موارد مصرفش معلوم بود و نه مقدارش و نه کسانی که [این پولها را] می‌گرفتند و نه کسانی که می‌دادند. اما گفته می‌شد که برای مخارج خانواده رئیس جمهوری از طرف آمریکایی ها داده می شود."

نیویورک تایمز گزارش داده که هدف از پرداخت پنهانی این پولها ظاهرا افزایش نفوذ آمریکا در کاخ ریاست جمهوری افغانستان بوده است.

به نوشته روزنامه اما نتیجه این سرمایه‎گذاری بر عکس بود، چرا که راه فساد را بیشتر باز کرد، موجب تقویه بیشتر جنگ‎سالاران شد و در نهایت برنامه خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را با مشکلاتی مواجه کرد.

این روزنامه همچنین از قول یک مقام آمریکایی نوشته که "بزرگترین منبع فساد در افغانستان خود آیالات متحده آمریکا است."

سیا از هرگونه اظهار نظر در مورد این گزارش خودداری کرده و وزارت خارجه آمریکا نیز در این مورد چیزی نگفته است.

نیویورک تایمز نوشته که هیچ سندی موجود نیست که نشان بدهد این پول‌ها مستقیماً به آقای کرزی پرداخت شده، اما به نوشته روزنامه، این مبالغ از طریق شورای امنیت ملی به دفتر رئیس جمهوری افغانستان منتقل می‎شده است.

آقای کرزی در حال حاضر در سفر اروپایی در فنلاند به سر می‌‌برد، در پاسخ به این سوال که "دستگاه استخاباراتی آمریکا به دفتر شورای امنیت ملی افغانستان پول نقد می‎‏دهد" گفته است که مقدار این پول‌ها هنگفت نبوده است.

آقای کرزی گفته: "بله، دفتر مشاور امنیت ملی افغانستان حمایت‎هایی را از جانب حکومت آمریکا در طول ده سال گذشته به دست آورده است، نه به مقدار بزرگ بلکه کوچک، که این کمک‎ها به اهداف مختلف مانند اهداف عملیاتی، مساعدت به مجروحین و مریضان و برای پرداخت کرایه خانه و سایر اهداف استفاده شده است و در ده سال گذشته به حکومت افغانستان داده شده است."

براساس اطلاعیه دفتر رئیس جمهوری افغانستان، آقای کرزی که در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری فنلاند سخن می‎گفت، افزود: "این کمک‎ها خیلی مفید بوده است و ما از آن تشکر می‎‏کنیم."

این گزارش واکنش هایی را در میان احزاب سیاسی افغانستان نیز به دنبال داشته است. از جمله حزب حق و عدالت با پخش خبرنامه‌ای گرفتن غیرقانونی پول از سوی دفتر ریاست جمهوری را مایه نگرانی جدی در مورد "سلامت عزت و حیثیت حاکمیت ملی" خوانده است.

آقای رومان در مصاحبه خود با بی‎بی‌ سی گفت که پرداخت پول نقد از سوی قدرت‌های خارجی به زمامداران افغانستان از گذشته‌ها رایج بوده است.

او افزود: "از گذشته ها در افغانستان، از زمان انگلیس ها، کشورهای مختلف کوشش می‌کردند که افراد را تحت تاثیر خود داشته باشند، یک مقدار پول را به نام جیب خرج و نامهای مختلف دیگر به مقامها بدهند و از آنها به نحوی استحصال وظیفه کنند."

پیش از این انتشار گزارشهایی در مورد پرداخت پول نقد از سوی ایران به دفتر رئیس جمهوری افغانستان هم واکنش‎های زیادی را به دنبال داشت که آقای کرزی آن را هم تایید کرد.

مطالب مرتبط