هواپیمایی که برای نظامیان آمریکایی کار می‎کرد در بگرام سقوط کرد

Image caption فرودگاه بگرام از پایگاه های اصلی آمریکا در افغانستان است

نیروهای بین‎المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف، تایید کرده‎اند که یک هواپیمای باری که برای نظامیان آمریکایی در افغانستان کار می کرد، در پایگاه هوایی بگرام سقوط کرده است.

بر اساس گزارش‌ها کلیه هفت نفر سرنشین این هواپیما جان خود را از دست داده اند. ملیت کشته شدگان هنوز مشخص نیست.

ارین استاتل، سخنگوی آیساف، به بی‌بی‌سی گفت که این هواپیما عصر امروز هنگام پرواز سقوط کرد. او گفت که گروه بررسی آیساف برای بررسی این رویداد به محل حادثه رفته‎اند.

خانم استاتل درباره تلفات این حادثه سخنی نگفت و افزود که جزئیات سقوط این هواپیما را پس از انجام تحقیقات در اختیار رسانه‎ها قرار می‎دهد.

دفتر اطلاع‎رسانی نیروهای آمریکایی در فرودگاه بگرام در پیامی که بی‎بی‎سی فرستاده گفته است که این هواپیما دچار سانحه شد و سقوط کرد.

در این پیام آمده که در محل رویداد فعالیت شورشیان مسلح دیده نشده است.

گروه طالبان اما با پخش خبرنامه‌ای گفته که سقوط هواپیمای باری در بگرام کار افراد وابسته به این گروه بوده است. در خبرنامه طالبان آمده است که نفرات این گروه یک هواپیمای بزرگ حمل و نقل نیروهای خارجی را در منقطه "سی دکان" در نزدیک فرودگاه بگرام سقوط داده‌اند.

روز یکشنبه، ۸ ثور/اردیبهشت، یک هلی‎کوپتر ناتو در ولایت زابل در جنوب افغانستان سقوط کرد و بر اثر آن چهار سرباز آمریکایی کشته شدند.

جلوگیری از یک انفجار در پایگاه بگرام

براساس یک خبر دیگر، اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که از انفجار یک تانکر حامل سوخت به پایگاه فرودگاه بگرام جلوگیری شده است.

مسئولان این اداره گفته‎اند که راننده تانکر حامل سوخت و یک فرد همراهش قصد داشتند که این تانکر را در داخل پایگاه هوایی ناتو منفجر کنند.

امنیت ملی افغانستان همچنین گفته است که راننده تانکر می‎خواست مقداری مواد منفجره، بمب‎های دست ساز، اسلحه، نارنجک و سلاح سبک را به فرودگاه بگرام منتقل کند.

در خبرنامه اداره امنیت ملی آمده است که قرار بود راننده این تانکر این مواد منفجره و سلاحها را از بندر شیر خان در ولایت شمالی قندوز به بگرام ببرد.

فرودگاه بگرام در ولایت پروان، در شمال کابل، موقعیت دارد و یکی از بزرگترین پایگاه‎های نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان شمرده می‎شود.

فرودگاه بگرام پیش از این نیز هدف حملات موشکی مخالفان مسلح دولت افغانستان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط